Ruiny pałacu w Lasocinie (Świętokrzyskie)

i

Autor: Katarzyna Zięcina

Ciekawostki Świętokrzyskie

8 wsi w Świętokrzyskiem, które skrywają niezwykłe atrakcje. Dlaczego warto się tam wybrać?

2024-10-27 8:15

Malownicze krajobrazy, sielskie widoki i spokój. Tego zapewne nie brakuje w wioskach i osadach regionu świętokrzyskiego. Ale wieś to nie tylko pola, łąki i lasy to także bardzo ciekawe i mało znane atrakcje turystyczne. Czy słyszeliście o wodospadzie w Kunowie, czy o ruinach zamku w Lasocinie? Jeśli nie, to podpowiadamy gzie je znajdziecie.

Najciekawsze wsie w regionie świętokrzyskim. TOP 8

Sandomierz, Kielce, Góry Świętokrzyskie, Jaskinia Raj czy Tokarnia - o tych atrakcjach turystycznych w regionie świętokrzyskim wie każdy z Was. Dziś nietypowo zabieramy Was na wycieczkę na świętokrzyską wieś. Mamy w naszym województwie masę  tajemniczych, nieodkrytych miejsc i często znajdują się one na terenie małych wsi czy osad. Czy słyszeliście, że w regionie mamy jedyny wodospad? A może ktoś słyszał o Polskich Atenach? Jeśli nie to podpowiadamy, gdzie znajdziecie te miejsca na mapie województwa świętokrzyskiego.

Numer 1. Wodospad w Kunowie

Niewiele osób wie, że w regionie świętokrzyskim, a dokładnie w Kunowie (powiat ostrowiecki) mamy jedyny naturalny wodospad. Powstał on dzięki strumykowi płynącemu głębokim wąwozem wśród skał piaskowca, które w jednym miejscu tworzą dwa progi o łącznej wysokości ok. 6 m. Wodospad pod Kunowem robi wrażenie! W przyszłości ma tam się pojawić mała infrastruktura: balustrady i schody, które nie będą kolidować z przyrodą, a zapewniać bezpieczeństwo. Są także plany, aby tuż za wodospadem wybudować wieżę widokową. Rozciąga się tam najpiękniejszy widok na Bukowską Górę, a także na Ostrowiec Świętokrzyski.

Zdjęcia. Wodospad w Kunowie

Numer 2. Brzeziny - najdłuższa wieś w Świętokrzyskiem

Brzeziny to wieś, której początki sięgają średniowiecza jest najdłuższą wsią w woj. świętokrzyskim. Na kamieniu znajdującym się przed budynkiem świetlicy wiejskiej "Przy fontannie" wyryty jest napis o treści "BRZEZINY 7,8 km najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim". Brzeziny to wieś, której początki sięgają średniowiecza jest najdłuższą wsią w woj. świętokrzyskim. Na kamieniu znajdującym się przed budynkiem świetlicy wiejskiej "Przy fontannie" wyryty jest napis o treści "BRZEZINY 7,8 km najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim". Zaglądamy to tej ciekawej miejscowości. 

Zdjęcia. Brzeziny

Numer 3. Huta Szklana

Czy zastanawialiście się kiedyś, która miejscowość w naszym regionie położona jest najwyżej? Już odpowiadamy. To Huta Szklana w Gminie Bieliny. Znajduje się 462, 1m n.p.m. Huta Szklana to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bieliny. Graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym i drogą w kierunku najstarszego sanktuarium w Polsce na Świętym Krzyżu. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. W Hucie Szklanej, w gminie Bieliny powstało dość nietypowe miejsce. To Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci.

Zdjęcia. Huta Szklana.Osada średniowieczna

Numer 4. Nietulisko Duże

Nietulisko Duże to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, w gminie Kunów. Było wsią biskupstwa krakowskiego w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku. Możecie tam zobaczyć ruiny XIX-wiecznej walcowni. Dziś walcownia żelaza w Nietulisku Dużym jest zabytkiem techniki, szczególną wartość posiada kompletnie zachowany historyczny układ wodny. Pomysłodawcą tego wielkiego przedsięwzięcia był Stanisław Staszic. Realizacji doczekała się koncepcja opracowana pod jego kierunkiem przez, między innymi, Fryderyka Lempe. Prace przy budowie rozpoczęto już w 1824 roku.

Zdjęcia. Nietulisko Duże. Ruiny walcowni i wizualizacja

Numer 5. Kałków

Kałków to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Pawłów. Miejscowość znajduje się w północno-wschodniej części gminy. Znajdziecie tam Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Sanktuarium w Kałkowie-Godowie należy do najmłodszych tego typu miejsc na terenie województwa świętokrzyskiego. Powstało w latach 80. XX wieku jako wotum dziękczynne za ocalenie Narodu Polskiego od ateizmu.

Zdjęcia. Sanktuarium w Kałkowie - Godowie

Numer 6. Lasocin

Lasocin to wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Łopuszno. Znajdziecie tam zespół pałacowy z początku XIX w. W jego skład wchodził: pałac o powierzchni 800 metrów kwadratowych z 16 pomieszczeniami mieszkalnymi, oficyna, dwie stodoły, spichlerz, budynek gospodarczy i blisko 8 - hektarowy park. Pałac posiadał wszelkie luksusy, wyposażony był w centralne ogrzewanie, telefon i elektryczność. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej. Jak wygląda dziś ? Zobaczcie!

Zdjęcia. Ruiny pałacu w Lasocinie

Numer 7. Raków

Raków to wieś na pograniczu Pogórza Szydłowieckiego i Gór Świętokrzyskich. Miasto powstało na tzw. "surowym korzeniu" w 1567 roku, a ufundował je Jan Siennieński - kasztelan żarnowski, wyznawca kalwinizmu. Miejscowość odnotowana w słynnej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej z 1765 roku, w XVI i XVII w. sławne jako Nowe Jeruzalem i Polskie Ateny. Raków – miejscowość odnotowana w słynnej Wielkiej Encyklopedii Francuskiej z 1765 roku, w XVI i XVII w. sławna jako Nowe Jeruzalem i Polskie Ateny, miejsce gdzie odbywały się dysputy protestantów różnych kierunków i różnych narodowości, również z osiedlającymi się w nim katolikami i Żydami. Raków należy z pewnością do niezwykle atrakcyjnych historycznie miejsc na terenie powiatu kieleckiego. Położone jest dogodnie na ruchliwym szlaku z Kielc do Staszowa.

Zdjęcia. Raków. Polskie Ateny

Numer 8. Krynki

Krynki to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Brody. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego. Krynki są siedzibą rzymskokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajdziecie tam zabytkową drewnianą dzwonnicę przy kościele parafialnym. Wybudowana w 1779 roku, w znakomitej większości w oryginale stoi do dziś! Warto wybrać się do tej miejscowości położonej nieopodal Starachowic. Przez Krynki przebiegają szlaki turystyczne i rowerowe.

Zdjęcia. Krynki. Zabytkowa dzwonnica

źródło. Wikipedia, Swietokrzyskie Travel, Swietokrzsykie PRO

Quiz: Świętokrzyska gwara. Jak dobrze ją znasz?

Pytanie 1 z 14
Co znaczyło słowo BACZYĆ?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Listen to "Julia Żugaj – o pieniądzach, popularności, strachu i Tańcu z Gwiazdami. COOLTURALNE ROZMOWY" on Spreaker.