Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

i

Autor: pixabay Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

A Wy palicie? Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa. W Polsce pali 8 milionów ludzi

2020-05-31 0:04

Na świecie, co roku, z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego co 5 sekund umiera człowiek. Dokument opublikowany przez WHO informuje że rocznie z powodu palenia umiera od 6 do nawet 7 milionów ludzi. Dla porównania epidemia koronawirusa uśmierciła do tej pory 367 tys. na świecie. Z powodu palenia co roku umiera w Polsce ok. 67 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto.

Wydawałoby się, że o niekorzystnym wpływie palenia tytoniu nie trzeba już nikogo informować. Jednak scenariusz wciąż wygląda na czarny, niczym dym tytoniowy. Aż 8 mln ludzi w Polsce pali papierosy. Zwiększona śmiertelność, spowodowana zachorowaniem na COVID-19, to zagrożenie związane z chorobami układu krążenia i mniejszą wydolnością płuc, które często dotyczą osób palących.

W ramach Światowego Dnia Bez Papierosa eksperci kampanii Płuca Polski pragną zmotywować palaczy do pożegnania się z nałogiem oraz zwrócić ich uwagę na obszerną listę zagrożeń powodowanych paleniem papierosów.

Palenie tytoniu to bardzo trudny do pozbycia się nałóg. Osoba paląca przez wiele lat nie dostrzega negatywnych skutków palenia, jednak cały organizm, już od pierwszego papierosa, odczuwa poważne zmiany, które prowadzą do skrócenia życia. Nikotynizm można zwalczyć jedynie silną determinacją i motywacją osoby uzależnionej, wewnętrzną lub zewnętrzną – każda jest dobra byle przy decyzji trwać, próbować i nie rezygnować po ewentualnej porażce! Niech rok 2020 przejdzie dla Was do historii nie tylko ze względu na stan epidemii na świecie, ale także jako moment pozbycia się nałogu – podkreśla dr n. med. Katarzyna Lewandowska, ekspert kampanii Płuca Polski.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w krajach europejskich, co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Nałóg ten jest jedną z głównych przyczyn zachorowania na nowotwory: płuca, krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej.

Eksperci kampanii Płuca Polski, w tym dniu podkreślają, jak ważne jest uświadomienie sobie mnogości zagrożeń wynikających z trwania w nałogu tytoniowym i przede wszystkim podkreślają, że nie istnieje bezpieczna liczba papierosów, które można wypalić, dotyczy to również e-papierosów.

Warto wspomnieć, że korzyści z rzucenia nałogu palenia jest naprawdę wiele, a organizm natychmiast zaczyna się regenerować. Dość powiedzieć, że już po 20 minutach od wypalenia papierosa stabilizuje się puls, ciśnienie krwi powraca do normy i poprawie ulega praca serca. Rozpoznawalność intensywności smaków i zapachów powraca już po 2-3 dobach bez papierosa. Natomiast po 2 tygodniach niepalenia tytoniu układ krążenia zaczyna pracować na pełnych obrotach, dzięki temu zwiększa się wydolność organizmu i można spodziewać się poprawy kondycji.

A Wy palicie? Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa. W Polsce pali 8 milionów ludzi

i

Autor: pixabay Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

I jeszcze motywacja finansowa. Wypalając paczkę papierosów dziennie za którą płacimy średnio 15 złotych miesięcznie nasz budżet jest szczuplejszy o 450 złotych. Rocznie ta kwota rośnie do 5 400 złotych, a przez dziesięć lat palenia puszczamy z dymem 54 000 tysiące złotych nie licząc odsetek od tej kwoty.