Pakiet Cyber BNP Paribas to wspólny projekt banku, BIK, który zapewnia usługę alertów i Experian, który odpowiada za Bezpieczną Tożsamość. Nowe narzędzie zapowiadane jest jako swoisty internetowy stróż i alarm, który zawiadomi klienta, którego dane wpadły w niepowołane ręce.
- Coraz częściej mówi się o danych osobowych, jako o nowej walucie. Niestety, tak jak waluty, tak i one mogą wpaść w niepowołane ręce. Od dawna edukujemy klientów, w jaki sposób chronić swoje dane, w szczególności w Internecie, ale teraz możemy zaoferować coś więcej – błyskawiczną informację, jak tylko zaobserwujemy podejrzane działania z wykorzystaniem danych naszego klienta. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie kradzieży pieniędzy czy nieautoryzowanej transakcji, nawet jeśli ktoś nieuczciwy wejdzie w posiadanie niejawnych informacji - tłumaczy Tomasz Dymowski, Dyrektor Zarządzający Pionu Produktów Detalicznych i Biznesowych w Banku BNP Paribas.
ZOBACZ TEŻ: Wyciek danych PESEL. Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży
Experian to technologia stale monitorująca Dark Net (ukrytą sieć, popularną m.in. wśród przestępców), w którym sprzedawane są skradzione dane. Jeśli system zauważy dane klientów banku, wyśle odpowiednie powiadomienie. Dodatkowo w pakiecie znalazły się Alerty BIK, wysyłające SMS o próbach wyłudzenia kredytu, pożyczki lub podpisania umowy na nasze dane. Jeśli otrzymamy Alert, a to nie my wnioskowaliśmy o kredyt, pożyczkę lub podpisywaliśmy umowy na inną usługę, może to oznaczać, że ktoś w nieuprawniony sposób wykorzystuje nasze dane w celu dokonania wyłudzenia.
- W czasie pandemii znacznie więcej osób zostawia swoje dane w internecie. Dodatkowo, niemal co tydzień, dochodzi do nowych wycieków danych np. z uczelni, sklepów internetowych, przychodni. Nadal też często gubimy dokumenty tożsamości, czy też padamy ofiarą złodzieja. Alerty BIK to jedyna usługa w kraju obejmująca ochroną tak szeroki zakres możliwych wyłudzeń. Dzieje się to dzięki szczególnej roli, jaką odgrywamy w sektorze finansowym. Śmiało można powiedzieć, że rolą BIK jest ostrzeganie o wyłudzeniach, bo tylko BIK otrzymuje w czasie rzeczywistym informacje o wnioskach kredytowych z całego sektora bankowego, największych firm pożyczkowych i innych, weryfikujących wiarygodność finansową swoich klientów w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Wystarczy raz aktywować Alerty BIK, aby zyskać ochronę przez cały rok, 7 dni w tygodniu, 24 h/dobę. Dzięki Alertom BIK każdy ma szansę szybko i skutecznie zareagować na próbę wyłudzenia - mówi Marcin Gozdek, Dyrektor w Departamencie Rynku Detalicznego BIK
Źródło: Boisz się kradzieży danych w banku? BNP Paribas wprowadza monitoring bezpieczeństwa