Starachowice. Miejska pasieka
Miejska pasieka powstała w Starachowicach w 2019 roku na dachu Galerii Skałka. Jej otwarcie odbyło się w blasku fleszy, przy obecności lokalnych dziennikarzy. Miód pozyskany z miejskiej pasieki miał być sprzedawany podczas imprez miejskich, a dochód uzyskany ze sprzedaży miał zostać przeznaczony na cele społeczne.
"Miejska pasieka to kolejna z inicjatyw programu Eko Starachowice – mówił wówczas Marek Materek - Chcemy być najbardziej ekologicznym miastem w województwie świętokrzyskim. Pierwszy miód z miejskiej pasieki, który trafi do sprzedaży to miód mniszkowy, będzie go można kupić podczas festynu organizowanego z okazji Dnia Dziecka w przyszłym roku" - mówił prezydent.
Dziś już wiadomo, że "z tej mąki", chleba nie będzie. Co się stało z miejską pasieką? - dopytywał radny Piotr Capała.
Odpowiedź na interpelację w sprawie miejskiej pasieki
Pomysłodawcą pasieki był Pan Damian Zaczkiewicz, który we własnym zakresie pozyskał sponsorów, dzięki którym zakupiono ule, pszczoły i sprzęt niezbędny do funkcjonowania pasiek - czytamy w odpowiedzi na interpelację. W pierwszym roku nie uzyskano miodu. W kolejnym roku ze względu na uciążliwości związane z żerowaniem pszczół w rejonie Galerii Skałka, ule zostały zabrane przez pomysłodawcę.
Starachowice. Miejska winniczka
Kolejnym z pomysłów, który także miał smutny koniec była miejska winniczka. Powstała ona w 2021 roku, na Placu pod Skałkami, na terenach rekreacyjnych dawnego Manhattanu posadzono sadzonki winorośli.
" Winnice są i były obecne w naszym regionie już wiele lat temu, a dziś jest to kolejna możliwość promocji województwa świętokrzyskiego. Mini winniczka, która powstaje w Starachowicach to symbol, ale i próba zainteresowania mieszkańców tym tematem - mówił wówczas prezydent Materek.
Czas pokazał, że był to kolejny nietrafiony pomysł w Starachowicach. O to również pytał radny Piotr Capała. Co na to Gmina?
Odpowiedź na interpelację w sprawie miejskiej winniczki
W 2022 roku Gmina realizowała usługę polegająca na budowie ogrodzenia [...] koszt tej usługi wyniósł 3. 571, 20 zł. Nasadzenie winorośli realizowała Fundacja Świętokrzyskich Winnic [...] Gmina nie poniosła z tym żadnych kosztów.
W związku z tym, iż nasadzone winorośle obumarły oraz w związku z utrudnionym kontaktem z przedstawicielami Fundacji, co wiązało się z brakiem możliwości porozumienia co do dalszych losów inicjatywy, w 2023 postanowiono o likwidacji winnicy, a ogrodzenie zostało przeniesione do Ogrodu Społecznościowego na ulicy Widok - czytamy w odpowiedzi.
Takich " nietrafionych" pomysłów w Starachowicach niestety nie brakuje. Jednym z nich są np. łąki kwietne, po których "ślad zaginał", miejskie Zielone Przystanki na których w tej chwili zieleni trudno się doszukać, czy Letnie Baseny które w tym roku zostaną zlikwidowane. Problem pojawia się także jeśli chodzi o Rowery Miejskie, które zaledwie po miesiącu funkcjonowania musiały zostać oddane do naprawy.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy
Listen on Spreaker.