Maki

i

Autor: Krzysztof Staniszewski

przyroda

Czerwone maki w Świętokrzyskiem. Sielskie widoki z naszych pól i łąk

2024-06-15 20:39

Czerwone maki ... w Świętokrzyskiem. Piękne, sielskie widoki to codzienny krajobraz regionu świętokrzyskiego. W tej chwili pola i łąki "płoną" czerwienią maków. Mak polny czerwony to jedna z najbardziej rozpoznawalnych roślin. Maki są symbolem szacunku i pamięci o tych, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Świętokrzyskie. Czerwone maki na polach

Mak polny jest jednoroczną rośliną, często występującą w stanie dzikim. Dorasta maksymalnie do 90 cm, zazwyczaj jest to około 60 cm.

W pierwszej połowie lata, od czerwca do sierpnia, na zakończeniach pędów pojawiają się szkarłatne kwiaty. Płatki zachodzą na siebie szeroko, są gładkie i błyszczące. Mak polny zachowuje ozdobny charakter również po kwitnieniu.

Mak polny kwitnie od maja do sierpnia, głównie na terenach nizinnych. Po raz pierwszy o maku polnym wspomniał w 1753 roku Karol Linneusz w jednej ze swoich prac naukowych.

Maki polne. Zdjęcia wykonane m.in w okolicach Chybic i Nieczulic (Świętokrzyskie)

Lubię szczególnie te polne, ale dziś już coraz trudniej je znaleźć - mówi Krzysztof Staniszewski, autor części fotografii. Pola czyste, rowy wykoszone, łąk praktycznie już nie ma. Niby dobrze, niby oczywiste, tylko ... Maków i chabrów żal. Ech! Żal! Zdjęcia wykonane są w okolicach Chybic i Nieczulic.

Mak polny. Uprawa

Maki polne są wdzięcznymi roślinami, bardzo prostymi w uprawie. Bardzo odporne na niskie temperatury mak, najlepiej wysiewać do przewiewnej, lekkiej gleby. Zdecydowanie preferuje miejsca słoneczne. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, na miejsce stałe, rośliny nie lubią być przesadzane

Mak czerwony. Symbolika

Maki przypinane są z okazji Dnia Pamięci I wojny światowej. To symbol szacunku i pamięci o tych, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Ta symbolika kwiatu maku wzięła się stąd, że mak polny, wytrzymały, choć delikatny, był powszechnym elementem krajobrazu na froncie zachodnim podczas Wielkiej Wojny.

Mak polny. Zastosowanie

Obecnie stosowanie maku polnego ma głównie charakter zewnętrzny. Olej pozyskiwany z rośliny jest częstym składnikiem kremów do pielęgnacji cery. Znacznie rzadziej roślina występuje w postaci suszu jako dodatek do mieszanek ziołowych wykorzystywanych w przypadku suchego kaszlu.

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy