Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pacjenci będą mogli bezpłatnie wykonać test u swojego lekarza rodzinnego.
Testy combo identyfikują, z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – zaznacza Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ w Kielcach.
Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł. Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. - Świadczenie nie jest limitowane, a więc NFZ zapłaci za każdy zlecony test i jego wykonanie. Jest finansowany dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego - dodaje Beata Szczepanek.
Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.