art1-eska

i

Autor: pexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Depresja wśród dzieci i młodzieży. Walka z niewidocznym wrogiem

2024-02-23 10:34 Materiał sponsorowany

Depresja to problem nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży. Stanowi ogromne wyzwanie dla społeczeństwa i służby zdrowia. O dziecięcej depresji mówi się od niedawna.

Wcześniej chorobę tę diagnozowano tylko u ludzi dorosłych. U dzieci była ona niezauważana, ponieważ nikt nie pytał ich o to, co czują czy w jakim są nastroju. Dziś powinniśmy wiedzieć, że dzieci podobnie jak dorośli doznają frustracji, rozczarowania, przeżywają smutek związany ze stratą w ich życiu. Jeśli te trudne uczucia wywołane różnymi sytuacjami nie mijają i dzieci przez długi czas (nawet kilku miesięcy) przeżywają smutek czy obniżony nastrój, to możemy powiedzieć, że cierpią na depresję.

Skala Problemu

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa na całym świecie, dotykającą ludzi w różnych grupach wiekowych, w tym dzieci i młodzież. W badaniach przeprowadzanych w różnych krajach, odsetek dzieci i młodzieży z depresją stale rośnie, co wymaga pilnego działania. W Polsce wśród dzieci i młodzieży poniżej 17 roku życia ciągle rośnie w 2014 roku wynosił 1,4%, w 2019 roku 2,2%, a w 2021 roku – już 3,3%.

Przyczyny

Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży są złożone i wieloaspektowe. Czynniki genetyczne, środowiskowe i psychospołeczne mogą odgrywać rolę w rozwoju tego zaburzenia. Stres szkolny, problemy rodzinne, przeżycia traumatyczne, trudności z identyfikacją tożsamości, a także presja społeczna są tylko niektórymi z czynników, które mogą przyczynić się do depresji w tej grupie wiekowej. Depresja nie jest przemijającym stanem, który ustąpi bez odpowiedniego leczenia.

Objawy

Depresję u dzieci i młodzieży możemy zaobserwować w różnorodny sposób. Niektóre z objawów obejmują:

Zmiany w nastroju, smutek, irytacja, apatia,Zmiany w zachowaniu, takie jak wycofanie się, płaczliwość, utrata apetytu, objadanie sięTrudności z koncentracją oraz wykonywaniem codziennych czynności,Problemy ze snem, nadmierny sen lub bezsenność,Myśli samobójcze, autoagresja.Skutki

Depresja w młodym wieku może mieć poważne konsekwencje. Może wpływać na funkcjonowanie szkolne, relacje z kolegami i koleżankami może prowadzić do problemów zdrowotnych zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Długotrwała depresja może prowadzić do samookaleczeń, nadużywania substancji, a nawet prób samobójczych.

Zwalczanie Depresji

Zwalczanie depresji u dzieci i młodzieży wymaga kompleksowego podejścia. Edukacja na temat zdrowia psychicznego w szkołach, dostęp do specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, wsparcie rodziców czy promowanie zdrowych mechanizmów radzenia sobie ze stresem są kluczowe dla prewencji i leczenia.

Podsumowanie

Depresja wśród dzieci i młodzieży to istotny problem, który nie może być bagatelizowany. Wzrost liczby przypadków wymaga podjęcia skoordynowanych działań na poziomie społecznym, edukacyjnym i służby zdrowia. Dzieci i młodzież powinni mieć zapewniony dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, a społeczeństwo powinno pracować nad zmniejszaniem stygmatyzacji związanej z problemami zdrowia psychicznego. Dopiero wtedy będziemy mogli skutecznie walczyć z tym niewidocznym, lecz niezwykle dotkliwym wrogiem.