Dogoterapia w starachowickim ZOL-u. Czworonożnym terapeutą jest uroczy Hachi

i

Autor: Szpital Starachowice Dogoterapia w starachowickim ZOL-u. Czworonożnym terapeutą jest uroczy Hachi

Szpital Starachowice

Dogoterapia w starachowickim ZOL-u. Czworonożnym terapeutą jest uroczy Hachi

2025-02-20 8:58

W Starachowickim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym ruszyła nowa forma terapii – dogoterapia. Dzięki wsparciu terapeutycznemu z psem pacjenci zyskują lepsze samopoczucie, motywację do ćwiczeń i wsparcie w rehabilitacji. W role psiego terapeuty wciela się Hachi, który pod opieką terapeutki Agnieszki Margowniczy pomaga w poprawie zdrowia podopiecznych.

Starachowicki ZOL

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zlokalizowany jest na I i II piętrze w odrębnym budynku (po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca) liczy 30 łóżek i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Zakładzie pracuje wykwalifikowany personel pielęgniarski, opiekunki medyczne, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy oraz psycholog i logopeda. Sale wyposażone są w materace przeciwodleżynowe i inny sprzęt specjalistyczny. Zakład oferuje rozwiązania dietetyczne zgodne z zapotrzebowaniem i stanem zdrowia podopiecznych, a także zapewnia produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Na terenie Zakładu funkcjonują gabinety: rehabilitacyjny, psychoterapii i terapii zajęciowej oraz sala dziennego pobytu.

Nowa forma terapii dla seniorów: Dogoterapia

W tym roku wprowadzono nową formę terapii – dogoterapię, czyli terapię z udziałem psa. To metoda wspomagająca leczenie i rehabilitację osób z różnymi schorzeniami, w której zwierzęta pomagają poprawić zdrowie fizyczne, emocjonalne i społeczne pacjentów. Kontakt człowieka ze zwierzętami niesie ze sobą wiele korzyści – wspomaga procesy leczenia, ułatwia radzenie sobie ze stresem, bólem i znacznie poprawia samopoczucie. Podobne działanie ma śmiech, który dotlenia, odpręża, wspomaga wydzielanie endorfin, umożliwia odreagowanie trudnych emocji i dzięki temu pomaga w powrocie do zdrowia. Dogoterapię prowadzi terapeutka zajęciowa starachowickiego ZOL-u Agnieszka Margowniczy, a towarzyszy jej Alaska Malamut wabiący się Hachi.

Jak działa dogoterapia?

Podczas zajęć terapeutycznych pacjent wchodzi w interakcję z psem poprzez głaskanie, przytulanie, zabawę czy wykonywanie określonych ćwiczeń. Obecność psa działa motywująco, uspokajająco i rozwija umiejętności społeczne.

Dogoterapia przynosi wiele korzyści: 

  • Poprawę samopoczucia emocjonalnego – Obecność psa ma działanie uspokajające, redukuje poziom stresu i lęku, poprawia nastrój pacjentów. Zwierzęta są w stanie nawiązać więź emocjonalną, co daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
  • Stymulację psychiczną – Kontakt z psem angażuje pacjentów do interakcji, co może wspomagać aktywność umysłową, poprawiając koncentrację i motywację do ćwiczeń.
  • Wsparcie w rehabilitacji – Pies może być motywacją do aktywności fizycznej. Pacjenci, zwłaszcza osoby starsze, mogą korzystać z pomocy psa przy rehabilitacji motorycznej, wykonując ćwiczenia fizyczne w sposób bardziej angażujący.
  • Zwiększenie poczucia wartości i więzi społecznych – Kontakt z psem może pomóc pacjentom poczuć się bardziej potrzebnymi i wartościowymi, zwłaszcza w przypadku osób starszych, które mogą odczuwać samotność. Pies stanowi naturalnego „przyjaciela”, z którym można dzielić czas.
  • Redukcję objawów depresyjnych i lękowych – Obecność zwierząt w terapii pomaga w zmniejszaniu symptomów depresji, lęku oraz poczucia osamotnienia, które często występują u osób starszych w placówkach opiekuńczych.
  • Poprawę jakości życia – Dogoterapia może poprawić ogólną jakość życia pacjentów, wprowadzając elementy radości, spokoju i pozytywnego oddziaływania, które często są trudno osiągalne w tradycyjnych metodach terapeutycznych.
  • Bezpieczeństwo emocjonalne – Pies nie ocenia, co pozwala pacjentowi poczuć się akceptowanym bez względu na stan zdrowia. Ta bezwarunkowa akceptacja jest ważna dla osób, które borykają się z trudnościami zdrowotnymi i emocjonalnymi

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym ruszyła – dogoterapia! Korzyści

Dogoterapia może znacząco wspierać proces leczenia i poprawić jakość życia podopiecznych starachowickiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, którymi są m.in. osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, pacjenci po udarach i urazach neurologicznych, a także seniorzy cierpiący na demencję, czy depresje. W trosce o ich zdrowie i samopoczucie zajęcia terapeutyczne z psem będą prowadzone cyklicznie.

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:

Kto może trafić do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego?

Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego kwalifikowane są osoby po zakończonym procesie leczenia, w pełni zdiagnozowane i nie wymagające dalszej hospitalizacji, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. W procesie kwalifikacji niezbędna m.in. jest dokumentacja obejmująca:

  • skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (od lekarza prowadzącego ze szpitala lub lekarza pierwszego kontaktu),
  • karta oceny pacjenta.

Do Zakładu nie kwalifikują się pacjenci:

  • ze stwierdzoną chorobą nowotworową,
  • z poważnymi zaburzeniami psychicznymi,
  • z oceną stanu zdrowia w skalli Barthel przekraczającą 40 punktów
  • osoby niepełnoletnie.

Zdjęcia ZOL-u przy starachowickim szpitalu:

Quiz. Dawne Starachowice. Rozpoznasz miejsca ze zdjęć?
Pytanie 1 z 14
Ten budynek znajduje się przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Czyja to siedziba obecnie?
 Quiz. Dawne Starachowice. Rozpoznasz miejsca ze zdjęć?