Perseidy 2020. Gmina Wąchock zaprasza

i

Autor: Miasto i Gmina Wąchock Perseidy 2020. Gmina Wąchock zaprasza

Dzisiaj noc spadających gwiazd. Wąchock zaprasza nad zalew, wyłączą światła

2020-08-12 17:27

Już dzisiaj, w nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas wielkie święto miłośników astronomicznych zjawisk i nie tylko. Spadające gwiazdy będą widoczne w całej Polsce. Na nocnym niebie aż zaroi się od Perseidów! Gdzie oglądać spadające gwiazdy? Jak długo będą widoczne? Doskonałym punktem do oglądania tego zjawiska może być plaża przy zalewie w Wąchocku.

W nocy 12 sierpnia na polskim niebie będzie można obserwować Perseidy, czyli spadające gwiazdy. To będzie absolutnie niezwykłe zjawisko, bowiem tym razem czeka na nas maksimum roju Perseidów! Gdzie najlepiej oglądać spadające gwiazdy? Najlepszym miejscem do obserwacji są miejsca mniej naświetlone, najlepiej oddalone od dużych miasta. Im mniej świetnych przeszkód, tym więcej Perseidów na niebie będziemy w stanie dojrzeć.

Najlepszym miejscem do oglądania Perseidów jest miejsce oddalone od źródeł światła, dlatego zachęcamy Cię do wybrania się nad wąchocki zalew, gdzie około godz. 21:30 zostaną wyłączone latarnie oświetlające promenadę i jej okolice. A to wszystko po to, żeby stworzyć dla Ciebie/Was jak najlepsze warunki do oglądania „spadających gwiazd”. Zabierz ze sobą koc, matę lub skorzystaj z leżaków na „Słonecznej Plaży” - zachęcają do odwiedzin władze Wąchocka.

Perseidy oglądać można od końca lipca do 24 sierpnia, jednak dziś w nocy, z 12 na 13 sierpnia odbędzie się najpiękniejszy ich pokaz. Tej nocy można zaobserwować pond 100 Perseidów na godzinę!

 Perseidy 2020. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować spadające gwiazdy?

i

Autor: pixabay.com Perseidy 2020. Gdzie i kiedy najlepiej obserwować spadające gwiazdy?

Pierwsze Perseidy zaobserwować można już około godziny 21, jednak najlepszym momentem będzie późny wieczór lub wczesny ranek. Do obserwacji niepotrzebne będą żadne specjalistyczne sprzęty, dostrzeżesz je gołym okiem. Wystarczy w pozycji leżącej, patrząc w niebo około 15 – 20 minut przyzwyczaić wzrok do ciemności - czytamy na fun page miasta i gminy Wąchock.

Nazwa Perseidów pochodzi od konstelacji Perseusza - to z niego zdają się promieniować poszczególne zjawiska związane z tym rojem. Perseusz to gwiazdozbiór jesienny. W czasie sierpniowych nocy możemy początkowo podziwiać go wieczorem nisko nad północno-wschodnim horyzontem, by z każdą kolejną godziną obserwować jego wędrówkę wysoko w kierunku zenitu.

Z tego powodu z każdą kolejną godziną nocy możemy spodziewać się też większej ilości obserwowanych zjawisk. Szacuje się, że średnio w ciągu całej nocy będziemy mogli obserwować (realnie) ok. 50-60 zjawisk na godzinę. Dlatego właśnie noc z 12 na 13 sierpnia nosi miano nocy spadających gwiazd.

Perseidy nad Polską. Kiedy, gdzie oglądać? Opole

i

Autor: FelixMittermeier/pixabay.com Perseidy nad Polską. Kiedy, gdzie oglądać? Opole

Pogoda do obserwacji Perseidów zapowiada się znakomicie. Nie będzie zachmurzenia, więc będziemy mogli w pełni cieszyć się tym zjawiskiem. Jedynie delikatnie może nam przeszkadzać bardzo jasny w ostatnich dniach księżyc.