Ferie zimowe w Polsce w latach 70.
W latach 70. w Polsce nie wszyscy mogli sobie pozwolić na feryjny wypoczynek. Przemieszczanie się było utrudnione przez brak tanich połączeń międzymiastowych czy dostępu do wielu ośrodków turystycznych. Wiele rodzin spędzało ferie w swoich miejscowościach, często na wsi lub w małych miastach. Tylko nieliczni mieli możliwość wyjazdów do popularnych wówczas kurortów, takich jak Zakopane, Karpacz, czy Wisła.
Dzieci i młodzież często spędzały ferie zimowe na zorganizowanych obozach i koloniach zimowych, które były organizowane przez różne instytucje, w tym szkoły, organizacje młodzieżowe, a także zakłady pracy.
Ferie Zimowe lata 70. Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach
Zakłady w Starachowicach, które w tym czasie koncentrowały się na produkcji słynnych "STAR-ów", organizowały ferie zimowe dla swoich pracowników. W okresie PRL-u, ferie zimowe w zakładach pracy były często organizowane jako element wsparcia dla rodzin robotniczych.
Z racji obowiązujących wówczas norm społecznych i politycznych, ferie zimowe miały także aspekt ideologiczny – były to chwile, w których integracja z innymi rodzinami i pracownikami była ważnym elementem życia społecznego. Często wspólne wyjazdy sprzyjały budowaniu więzi i współpracy między pracownikami oraz ich rodzinami.
Jak wyglądał wypoczynek w latach 70? Zdjęcia z archiwum FSC Starachowice
Ferie Zimowe. Wyjazdy organizowane przez zakłady pracy
W czasie PRL-u część urlopów i ferii była planowana przez władze zakładów, które przekazywały wyjazdy i pobyty w ośrodkach wypoczynkowych dla swoich pracowników. Rodziny mogły korzystać z tych ofert, a na ferie dzieci mogły liczyć na zorganizowany transport, opiekę i możliwość wspólnego spędzania czasu.
Zakład FSC Starachowice za czasów PRL. Tak wyglądała fabryka
Kiedy wypadają Ferie Zimowe 2025?
- I termin ferii zimowych 2025: 20 stycznia - 2 lutego,
- II termin ferii zimowych 2025: 27 stycznia - 9 lutego,
- III termin ferii zimowych 2025: 3 lutego - 16 lutego,
- IV termin ferii zimowych 2025: 17 lutego - 2 marca.
Polecany artykuł: