Perseidy 2024
Nazwa Perseidów pochodzi od konstelacji Perseusza - to z niego zdają się promieniować poszczególne zjawiska związane z tym rojem. Perseusz to gwiazdozbiór jesienny. W czasie sierpniowych nocy możemy początkowo podziwiać go wieczorem nisko nad północno-wschodnim horyzontem, by z każdą kolejną godziną obserwować jego wędrówkę wysoko w kierunku zenitu.
Perseidy to rój meteorów, które na nocnym niebie można zaobserwować już od połowy lipca. Szczyt spadających gwiazd w 2024 roku przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie będzie ich najwięcej, w ciągu godziny można będzie zobaczyć 100 obiektów.
Świętokrzyskie. Gdzie oglądać Perseidy?
Województwo świętokrzyskie ma bardzo zróżnicowany teren, więc miejsc na taką obserwacje jest dość sporo. Mamy liczne wyżyny i tereny górskie, które znacznie ułatwią obserwację całego horyzontu.
Aby wybrać miejsce do przyglądania się spadającym gwiazdom warto udać się np. w Góry Świętokrzyskie lub w okolice Wyżyny Sandomierskiej.
Mieszkańcy Kielc, Starachowic, Skarżyska czy Ostrowca Świętokrzyskiego aby zobaczyć Perseidy muszą udać się poza obrzeża gdzie nie będą przeszkadzać miejskie światła.
Miłośnicy astronomii mogą wybrać na wycieczkę nad zalewy np. Lubianka, Chańcza, Brody czy zalew w Wąchocku oraz nad rzeką Wisłę, gdzie odbijające się w wodzie Perseidy dostarczą wspaniałych i niezapomnianych wrażeń.
Jak najlepiej oglądać Perseidy?
Spadające gwiazdy w postaci Perseidów najlepiej oglądać poza miastem. Ważne jest tylko bezchmurne niebo. Jeśli jednak nie możecie wyjechać poza teren zabudowany, to najlepiej poszukać takiego stanowiska, które będzie w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczone światłami.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego przewidywany moment maksimum w tym roku przypadnie 12 sierpnia około godziny 16 polskiego czasu.
Jak fotografować Perseidy?
Jeśli chcemy uchwycić jak największą ilość meteorów obserwację należy prowadzić najlepiej w drugiej części nocy, kiedy radiant roju jest już wysoko. Fotografując Perseidy najlepiej celować nieco na zachód lub na wschód od radiantu, choć meteory powinny być widoczne na całym niebie.
A jakie stosować ustawienia aparatu?
Polecamy naświetlanie od około 8 do 13 sekund, ISO 800-3200, przysłona 2.8-4. Stosując takie czasy naświetlania nie powinniśmy "rozmazać" gwiazd na skutek ruchu obrotowego Ziemi. No i oczywiście naświetlając musimy mieć koniecznie ze sobą statyw.
źródło.Wikipedia, Storm Chasers Świętokrzyskie - Pogoda i Atmosfera
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy