100 lat drużyny Starachowice

i

Autor: Centrum Kreatywności Pałacyk

harcerze starachowice

Jubileusz 100-lecia działalności 2. Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza w Starachowicach

2025-01-26 9:12

Najstarsza drużyna Hufca ZHP w Starachowicach oraz jedna z najstarszych w Chorągwi Kieleckiej świętuje jubileusz 100-lecia istnienia. Obchody odbyły się w Centrum Kreatywności Pałacyk, wspominano kpt. hm. dh Stefana Derlatkę – społecznika, żołnierza Armii Krajowej, a przede wszystkim harcerza i instruktora.

Spis treści

  1. Starachowice. 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza
  2. Druh Stefan Derlatka. Wspomnienie
  3. 100 lat 2 Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza w Starachowicach. Zdjęcia
  4. Jubileusz harcerzy odbył się w Centrum Kreatywności Pałacyk w Starachowicach

Starachowice. 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza

Sto lat służby, przygód, przyjaźni i niezliczonych wspomnień to piękny jubileusz, który jest świadectwem wytrwałości i oddania harcerskim ideałom. Rok 2025 to także szczególny czas dla całego Hufca Starachowice, który przez najbliższe miesiące będzie świętował swoje własne 100-lecie istnienia.

W liczącej dziesięć dekady historii 2. Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza byli ludzie związani ze Starachowicami, ale także z regionem i krajem.

Druh Stefan Derlatka. Wspomnienie

Podczas uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia drużyny, wspominano Druha Stefana Derlatkę.

Stefan Derlatka był niemal rówieśnikiem starachowickiego hufca, urodził się w dwa lata po jego powstaniu, 3 stycznia 1927 roku. Z harcerstwem zetknął się po raz pierwszy w 1939 r., w szkole podstawowej w Wąchocku. To właśnie wówczas otwarto mu próbę na harcerza, którą udało się mu zakończyć dopiero po wojnie. W czasie okupacji włączył się w działalność konspiracyjną i partyzancką w środowisku AK. Walczył u „Ponurego” w Górach Świętokrzyskich, później w oddziale generała Antoniego Hedy. Spieszył również na pomoc powstańcom, uczestniczył w słynnych bohaterskich akcjach Armii Krajowej, rozbijając kieleckie więzienie, z którego uwolniono żołnierzy Armii Krajowej więzionych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W czasach komunizmu przeprowadził polskie harcerstwo do wolnej Polski. Formalnie wstąpił do niego dopiero we wrześniu 1946 r. Kiedy w 1948 r. ukończył kurs drużynowych stał się wychowawcą wielu pokoleń harcerzy. Od 1957 r. był nieprzerwanie drużynowym w wielu instytucjach, zwłaszcza w szkołach. Prowadził drużyny w szkołach podstawowych nr: 2, 5, 7 10, 11 i 12, a od 1982 r. sprawował funkcję drużynowego II Drużyny Harcerzy im. Mariana Langiewicza w SP 1. Dopiero po ukończeniu 80. roku życia przekazał tę funkcję swojemu wychowankowi. Zmarł w 2017 roku.

100 lat 2 Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza w Starachowicach. Zdjęcia

Jubileusz harcerzy odbył się w Centrum Kreatywności Pałacyk w Starachowicach

Udział w uroczystościach jubileuszowych wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu starachowickiego oraz harcerze.

Jestem dumny z tak bogatej historii harcerstwa w naszym regionie i wdzięczny za pokolenia harcerzy, które przez ten czas kształtowały lokalną społeczność - napisał w mediach społecznościowych Marek Materek, prezydent Starachowic. Niech kolejne lata będą pełne sukcesów, radości i nowych wyzwań! Raz jeszcze gratuluję i życzę wszystkim harcerzom, instruktorom oraz sympatykom harcerstwa wspaniałych obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:

Czas powstania 2.Drużyny łączy się z powstaniem Hufca Starachowice, stąd harcerze chcą to uczcić cyklem wydarzeń związanych z tym jubileuszem.

Pierwsze z nich odbyło się 25 stycznia w Centrum Kreatywności Pałacyk w Starachowicach. Tu właśnie odbyła się część oficjalna, na którą zaproszeni byli wszyscy byli i obecnie harcerze działający w 2 Drużynie Harcerskiej.

O kolejnych wydarzeniach związanych z jubileuszem będziemy informować na bieżąco.

Czy to miasto leży w woj. świętokrzyskim? Quiz z geografii dla każdego z Was
Pytanie 1 z 16
Czy w Świętokrzyskiem leży Ożarów?