Zdania na temat zmiany czasu są podzielone, jeśli jednak przez cały rok obowiązywałby czas geograficzny to podczas długich wiosennych i letnich wieczorów zmrok w regionie świętokrzyskim, zapadałby już po godzinie 20:00. Dzięki przesunięciu wskazówek zegarów, dziennym światłem cieszymy o godzinę dłużej.
W tym roku wskazówki zegarów przesuniemy w nocy z 27 na 28 marca. Kiedy wybije godzina 2:00 trzeba będzie je przesunąć na 3:00. Tym samym czeka nas krótszy sen. Biologiczny zegar będzie potrzebował kilku dni, aby dostosować się do nowych okoliczności. Podczas gdy w najbliższą w sobotę słońce pojawi się na świętokrzyskim horyzoncie o godzinie 5:24, to w niedzielę zajrzy do naszych okien dopiero o 6:22. Jednocześnie będziemy musieli przyzwyczaić się do długich, jasnych wieczorów. 27 marca zachód nadejdzie o 18:00, a dzień później słońce skryje się za horyzont dwie minuty po 19:00.
W krajach członkowskich Unii Europejskiej czas letni kończy się o godzinie 1:00 (czas uniwersalny) w ostatnią niedzielę października. Jest to stosowane od 20 lat. Jednocześnie prowadzona jest debata o tym, czy zmiana czasu ma sens. Rozmowy na ten temat prowadzone są w europarlamencie. Zmiana czasu w 2021 miała być ostatnia. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Z powodu pandemii koronawirusa temat nie był w ostatnim czasie podejmowany.