Spis treści
- Kobiety za kierownicą autobusów w Starachowicach: Rola kobiet w transporcie publicznym
- Kobiety w transporcie publicznym: Nowa jakość w Starachowicach
- Kobiety za kierownicą autobusu. "To już norma"
- Zdjęcia. Emilia i Patrycja. Kobiety starachowickiej komunikacji
- Praca, która daje satysfakcję. Kierowca autobusu
- Jak na pomysł, aby zostać kierowcą autobusu reagowała rodzina?
- Wyzwania i satysfakcje związane z pracą kierowcy autobusu
- Rola kobiet w poprawie jakości usług transportowych
- Bezpłatna komunikacja miejska w Starachowicach
Kobiety za kierownicą autobusów w Starachowicach: Rola kobiet w transporcie publicznym
Transport publiczny w Starachowicach rozwija się w szybkim tempie, a jedna z ciekawszych i coraz bardziej widocznych tendencji to rosnąca liczba kobiet prowadzących autobusy. Choć branża transportowa wciąż kojarzona jest głównie z mężczyznami, kobiety w Starachowicach udowadniają, że świetnie odnajdują się za kierownicą, przyczyniając się do poprawy jakości usług przewozowych w mieście. W tym artykule przyjrzymy się, jak wygląda praca kobiet prowadzących autobusy w Starachowicach, jakie wyzwania stawia przed nimi ten zawód i dlaczego ich obecność w transporcie publicznym jest tak ważna.
Kobiety w transporcie publicznym: Nowa jakość w Starachowicach
Zawód kierowcy autobusu w Starachowicach, jak w wielu innych miastach, przez długie lata był zdominowany przez mężczyzn. Jednak w ostatnich latach obserwujemy coraz większą liczbę kobiet, które podejmują wyzwanie pracy w tej branży. Praca kierowcy autobusu to odpowiedzialne zadanie, wymagające nie tylko umiejętności prowadzenia pojazdu, ale także cierpliwości, precyzyjnego zarządzania czasem oraz zdolności do radzenia sobie w stresujących sytuacjach.
W Starachowicach, kobiety, które zdecydowały się na tę karierę, przyciągają uwagę zarówno pasażerów, jak i innych pracowników branży transportowej. Ich zaangażowanie oraz profesjonalizm zmieniają stereotypy i pokazują, że nie ma żadnych powodów, aby zawód kierowcy autobusu był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn.
Aktualnie starachowicka flota autobusowa liczy 20 pojazdów zasilanych gazem CNG, oraz 5 autobusów z silnikami diesla. Uprawnienia do kierowania autobusami posiada łącznie 54 osoby. W tym gronie jest 6 kobiet. Dwie z nich: Emilia Mochocka i Patrycja Bębas gościły na antenie Radia ESKA Starachowice.
Kobiety za kierownicą autobusu. "To już norma"
Emilia Mochocka i Patrycja Bębas opowiedziały nam o swojej pracy w Komunikacji Miejskiej w Starachowicach.
Decyzję o zostaniu kierowcą autobusu podjęłam już po 40. - opowiada Emilia Mochocka. Byłam przedstawicielem handlowy, sześć lat pracownikiem administracyjnym i przyszło wypalenie zawodowe. Ubiegły rok, był rokiem przełomowym, rozpoczęłam kurs, szczęśliwie go zakończyłam z pełną kwalifikacją na przewóz osób i rozpoczęłam pracę w Starachowicach jako kierowca autobusu. Podoba mi się ta praca, lubię kontakt z ludźmi - opowiada Emilia.
Zdjęcia. Emilia i Patrycja. Kobiety starachowickiej komunikacji
Praca, która daje satysfakcję. Kierowca autobusu
Ta praca sprawia mi wiele satysfakcji - opowiada Emilia, kierowca autobusu w Starachowicach. Często widzimy, że ludzie dziwią się, że to kobieta prowadzi autobus, jednak moim zdaniem w dzisiejszych czasach wiele kobiet jeździ ciężarowymi samochodami i autobusami. Nie mam obaw, że to pojazd 12 metrowy, trzeba być pozytywnie nastawionym i robić swoje. Ja nie mam czegoś takiego, że się boję. Wsiadam każdego dnia na linię, spotykam się z ludźmi, jestem uśmiechnięta. Mój tata był kierowcą zawodowym, pewnie mam to w genach - żartuje Emilia.
Jak na pomysł, aby zostać kierowcą autobusu reagowała rodzina?
Na początku było zdziwienie, że chciałabym jeździć autobusem - mówi ze śmiechem Patrycja Bębas. Opowiadałam rodzinie, że jestem zadowolona podczas jazdy, że kurs sprawia mi przyjemność to zaczęli inaczej podchodzić do mojego pomysłu. Wiedzieli, że jest to moje marzenie.
![Starachowice Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-k6Sr-XXYH-smZs_starachowice-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Wyzwania i satysfakcje związane z pracą kierowcy autobusu
Kobiety prowadzące autobusy w Starachowicach muszą zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, które stawia przed nimi praca w transporcie publicznym. Wśród głównych trudności wymienia się konieczność dbania o bezpieczeństwo pasażerów, radzenie sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz presją czasu, aby utrzymać punktualność kursów.
Jednak dla wielu kobiet praca ta jest źródłem ogromnej satysfakcji. Poczucie niezależności, możliwość kontaktu z różnymi ludźmi oraz odpowiedzialność za przewożenie pasażerów sprawiają, że ta profesja jest wyjątkowo satysfakcjonująca. Dodatkowo, rosnąca liczba kobiet na stanowiskach kierowców to krok ku równouprawnieniu i większej różnorodności w zawodach technicznych i transportowych.
Rola kobiet w poprawie jakości usług transportowych
Obecność kobiet za kierownicą autobusów w Starachowicach ma także wpływ na jakość usług transportowych. Pasażerowie doceniają profesjonalizm i spokojne podejście kobiet do prowadzenia pojazdu, szczególnie w trudnych warunkach drogowych czy w trakcie intensywnego ruchu. Dodatkowo, kobiety często zwracają większą uwagę na komfort i bezpieczeństwo pasażerów, co przekłada się na poprawę wizerunku transportu publicznego w mieście.
Bezpłatna komunikacja miejska w Starachowicach
Starachowice dołączyły w 2022 roku, do polskich miast, w których obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska. Z darmowych kursów mogą korzystać mieszkańcy, którzy płacą swoje podatki w Starachowicach. Autobus stał się dla wielu osób ulubionym środkiem transportu w mieście. Wyprodukowane w Starachowicach autobusy MAN Lion's City dowożą mieszkańców do szkoły, pracy, lekarza, sklepu czy na miejscowe targowisko. Przez cały 2023 rok starachowickie autobusy przewiozły ponad 4 miliony pasażerów, co daje średnią około 340 tysięcy pasażerów miesięcznie.
Cała rozmowa z Patrycją i Emilią 102, 1 ESKA Starachowice
Zobaczcie też naszą galerię w której prezentujemy stare autobusy