Jedna z wizytówek Starachowic w ostatnich miesiącach przeszła dużą metamorfozę i stała się miejscem niezwykle lubianym nie tylko przez mieszkańców naszego miasta. Okolice Pasternika na stałe wpisały się na mapę miejsc idealnych do rodzinnych spacerów. Teraz teren ten czekają kolejne zmiany inwestycyjne.
Gmina ogłosiła postępowanie składające się z dwóch części. W pierwszej planowana jest przebudowa ciągu pieszo-rowerowego, łączącego ul. Kielecką z osiedlem Orłowo w Starachowicach wraz z budową oświetlenia i odbudową kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Kamienną.
Planowane przedsięwzięcie znajduje się w okolicy zalewu Pasternik na granicy terenów Gminy Wąchock i Gminy Starachowice. Obszar inwestycji w stanie istniejącym obejmuje niezabudowany teren północnej linii brzegowej rzeki Kamiennej, natomiast po południowej stronie rzeki Kamiennej znajduje się istniejąca grobla ziemna przecinająca tereny zalewu Pasternik. Istniejąca grobla ziemna łączy się z ul. Kielecką na granicy Gminy Wąchock i Starachowice. Grobla ziemna posiada nawierzchnię z płyt betonowych. Jest to teren zielony, niezabudowany. W terenie przeznaczonym na przedmiotową inwestycję nie zinwentaryzowano żadnej infrastruktury technicznej uzbrojenia terenu. W miejscu projektowanej kładki pieszo-rowerowej znajdowała się w przeszłości kładka dla pieszych przez rzekę Kamienną, lecz obiekt ten uległ awarii i został rozebrany – czytamy w ogłoszonym postępowaniu przetargowym.
Projektowane przedsięwzięcie ma polegać na przebudowie ciągu pieszo-rowerowego w miejscu istniejącej grobli ziemnej od ul. Kieleckiej w Starachowicach, a także odbudowie kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Kamienną oraz połączeniu ciągu pieszo – rowerowego z projektowaną budową terenów rekreacyjnych wokół zalewu Pasternik. W ramach projektu zaplanowano również budowę oświetlenia drogowego, monitoringu oraz obiektów małej architektury takich jak ławki parkowe, śmietniki i stojaki rowerowe.
Zadaniem zamawianego systemu monitoringu będzie ochrona mienia oraz zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze grobli. Przewidziano wykonanie 3 punktów kamerowych wraz z zasilaniem energetycznym. Włączenie do miejskiego systemu monitoringu wizyjnego, wykonane zostanie poprzez skomunikowanie nowych punktów drogą radiową ze stacją bazową znajdującą się na wieżowcu przy ul. Zakładowej 4, umożliwiające przesyłanie sygnału wizyjnego do centrum monitoringu miejskiego – informują pracownicy Urzędu Miejskiego. Kamery mają zostać zamontowane na słupach oświetleniowych na terenie grobli oraz obok zatoczki dla autobusów.
W drugim etapie prac ma zostać wykonana ścieżka rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy, promenada reprezentacyjna, pomosty, podesty, skatespot, a także wspomniana wcześniej tzw. mała architektura. Tworzyć ją będą ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, altany, plac zabaw, oświetlenie, a także nasadzona zieleń. Gmina wymaga od wykonawcy zakończenie pierwszego etapu prac w terminie 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Drugi etap tej części postępowania powinien zakończyć się do końca października 2023 roku.
Taras widokowy zaprojektowano jako konstrukcję stalową. Platforma widokowa w kształcie trójkąta na rzędnej 3,00m powyżej poziomu terenu. Konstrukcję tarasu stanowią słupy w kształcie litery V, belki nośne obwodowe oraz belki pośrednie, podest w formie krat pomostowych, barierki stalowe. Na podest zaprojektowano wejście schodami dwubiegowymi ażurowymi także z krat pomostowych. Fundamenty tarasu widokowego stanowi żelbetowa płyta fundamentowa oparta pośrednio na palach fundamentowych. Do konstrukcji stalowej mocowane są elementy architektoniczne w formie ażurowej obudowy, poprawiające wygląd architektoniczny – czytamy w części specyfikacji dotyczącej zaprojektowanego zagospodarowania terenu.
Źródło: Urząd Miejski w Starachowicach
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy