Kościół protestuje przeciwko wprowadzeniu programu In Vitro w Starachowicach. Petycja w magistracie
Informację potwierdza rzecznik UM Starachowice, Leszek Kowalski.
Petycja w tej sprawie wpłynęła do UM Starachowice wczoraj (13.07) - mówi rzecznik i dodaje, że podpisało się pod nią 70 osób. Skierowana jest do Prezydenta miasta i radnych Rady Miejskiej.
Petycja przeciw In Vitro Starachowice
My niżej podpisani mieszkańcy Starachowic, zgłaszamy swój sprzeciw wobec planów wprowadzenia przez Gminę "Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, metodą leczenia pozaustrojowego [...]" Nie wyrażamy zgody na dotowanie z budżetu miasta, zabiegów które są moralnie niegodziwe i niedopuszczalne, ponieważ prowadzą do śmierci nadliczbowych embrionów czyli maleńkich dzieci lub ich zamrożenia. [...] W zamian proponujemy dofinansowanie naturalnych metod naprotechnologii, które mają wysoka skuteczność, są moralnie godziwe i w przeciwieństwie do in vitro, leczą z niepłodności - czytamy w petycji.
Odpowiedź UM Starachowice w sprawie In Vitro
W Starachowicach, podobnie jak w innych polskich miastach, od lat obserwujemy spadającą liczbę urodzeń. W naszych kościołach nad chrztami dominują pogrzeby. Chcielibyśmy choć w części te proporcje zmienić - mówi Tomasz Porębski, dyrektor Biura Prezydenta. Do Urzędu Miejskiego wpłynęła jedna petycja przeciw programowi, pod którą podpisało się 70 osób. Na liście tej znajdują się także osoby, które wskazały, że nie są zameldowane w Starachowicach. Oczywiście podchodzimy z pełnym szacunkiem i zrozumieniem do wartości, jakimi kieruje się ta grupa mieszkańców. Wiemy jednak równocześnie, że duża część Starachowiczan popiera ideę wprowadzenia miejskiego programu in vitro, czego wyrazem były głosy zebrane pod takim projektem w jednej z ostatnich edycji budżetu obywatelskiego - dodaje.
Projekt „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice”, który został przygotowany w oparciu o konsultacje z lekarzami ginekologami, a także ekspertami w zakresie wdrażania programów profilaktyki zdrowotnej, jest aktualnie skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, celem jego zaopiniowana. Dalsze procedowanie programu może nastąpić dopiero po uzyskaniu wspomnianej opinii - mówi Porębski. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że metoda leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego ma udowodnioną najwyższą skuteczność spośród wszystkich metod.
Przypomnijmy: Miejski program In Vitro dla Starachowic" został zgłoszony przez Magdalenę Maciąg do Budżetu Obywatelskiego 2022. Program ma być uchwalony na lata 2023-2026. To oznacza, że w tym okresie co najmniej 25 par, które na stałe mieszkają w Starachowicach będą mogły z niego skorzystać. Para będzie mogła otrzymać do 15 tys. zł dofinansowania.
Ksiądz Sławomir Rak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych i dziekan dekanatu Starachowice Północ, poinformował Echo Dnia, że we wszystkich parafiach „jego” dekanatu i dekanatu Starachowice Południe są zbierane podpisy pod petycją przeciw in vitro w Starachowicach.
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy