Przed nami wyjątkowa pełnia Księżyca

i

Autor: pixabay.com

Superpełnia w Świętokrzyskim

Krwawy księżyc nad Świętokrzyskiem. To najjaśniejsza pełnia w całym roku

2024-10-17 20:58

Dla wielu osób to będzie nieprzespana noc. Właśnie rozpoczęło się jedno z najbardziej magicznych zjawisk na niebie – pełnia Księżyca Myśliwych. Księżyc Krwi, Księżyc Podróży, Księżyc Umierającej Trawy – wszystkie te określenia wiązały się z końcem lata i przygotowaniami do zimy. Dla myśliwych to był czas najobfitszych łowów

17 października przypada superpełnia Księżyca

Ta pełnia, jest jedną z tych które w całym roku należą do najbardziej niezwykłych. Szczególnie widowiskowa jest w przypadku bezchmurnego nieba, ponieważ dzięki superpełni mamy do czynienie z najjaśniejszą nocą w całym roku. Nazwa wywodzi się z czasów, gdy rytm życia ludzi ściśle zależał od natury. Dla dawnych myśliwych była to idealna okazja, aby wyruszyć na łowy i zgromadzić zapasy przed nadchodzącą zimą.

Krwawy Księżyc w październiku

Dzięki jasnemu światłu księżyca, myśliwi mogli polować nocą, co w czasach bez sztucznego oświetlenia miało ogromne znaczenie. W różnych kulturach i plemionach nazwa tego zjawiska była różna – Księżyc Krwi, Księżyc Podróży, Księżyc Umierającej Trawy – wszystkie te określenia wiązały się z końcem lata i przygotowaniami do zimy.

Wyjątkowa pełnia księżyca w październiku. Dlaczego?

Powód superpełni jest prozaiczny i dość oczywisty. Księżyc znajdzie się bliżej Ziemi niż przy jakiejkolwiek innej pełni – jego odległość od naszej planety wyniesie 357 367 km. To, co wyróżnia tę pełnię, to fakt, że Księżyc znajduje się wtedy w pobliżu perygeum, czyli najbliższego punktu swojej orbity względem Ziemi. I właśnie ta koniunkcja powoduje, że wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Dla miłośników obserwacji nieboskłonu to szczególna okazja. Gołym okiem można podziwiać jeden z najbardziej spektakularnych widoków na nocnym niebie.

Superpełnia albo Superksiężyc

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Kometa, superpełnia i Starlinki

Ostatnie dni to wyjątkowy czas dla obserwatorów nieba. Wieczorami można obejrzeć na nieboskłonie prawdziwy spektakl. Zaledwie w ciągu kilku dni pojawią się na nim aż 3 różne zjawiska astronomiczne. Mowa tu o przelocie Starlinków G7-9, Komecie C/2023 A3 i Krwawej Pełni Księżyca. Idealny czas na wieczorny romantyczny spacer z dodatkowymi atrakcjami.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny