Spis treści
- Kamień występujący w jednym miejscu na ziemi. Świętokrzyski krzemień pasiasty
- Krzemień pasiasty. Charakterystyka
- Zdjęcia. Jedyny w swoim rodzaju krzemień pasiasty
- Kiedy powstał krzemień pasiasty?
- "Polski diament" ze Świętokrzyskiego popularny wśród celebrytów
- Cechy krzemienia pasiastego
- Skład krzemienia pasiastego
Kamień występujący w jednym miejscu na ziemi. Świętokrzyski krzemień pasiasty
Bałtyk ma bursztyn a Świętokrzyskie wyjątkowy i unikatowy na skalę światową kamień. To krzemień pasiasty, występuje tylko w jedynym miejscu na Ziemi - właśnie w regionie świętokrzyskim, pod wsią Śródborze koło Ożarowa, w Krzemionkach Opatowskich i okolicach Iłży.
Krzemień pasiasty. Charakterystyka
Krzemień pasiasty to ozdobna odmiana krzemienia odznaczająca się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek, często tworzących bardzo atrakcyjny wzór.
W Polsce występuje w postaci konkrecji lub warstw w obrębie skał górnojurajskich, głównie w rejonie Krzemionek Opatowskich (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz w północno-wschodnim obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich.
Zdjęcia. Jedyny w swoim rodzaju krzemień pasiasty
Kiedy powstał krzemień pasiasty?
Krzemień pasiasty powstał 150 milionów lat temu w wyniku wymarcia kolonii pewnego gatunku gąbek morskich. 4 tys. lat temu mieszkańcy tamtych terenów wyrabiali z niego siekierki, ale potem słuch o tym minerale zaginął. W Polsce jeszcze niedawno używano go do utwardzania dróg.
"Polski diament" ze Świętokrzyskiego popularny wśród celebrytów
Dla biżuterii krzemień pasiasty odkrył w 1972 roku sandomierski artysta i jubiler Cezary Łutowicz. W swojej autorskiej galerii w Sandomierzu zgromadził prawdziwe cudeńka. Pokazywał je na wielu wystawach w kraju i za granicą. Zainteresował nimi całą Europę - ludzi z pierwszych stron gazet, biznesmenów, polityków, aktorów, modelki. Srebrne kolczyki i bransoletkę z krzemieniem o charakterystycznych podłużnych paskach kupiła Victoria Beckham. Dziś noszą go też piosenkarze Robin Williams (spinki do mankietów) i Boy George (bransoletka na nogę).
Cechy krzemienia pasiastego
Krzemień pasiasty posiada trzy najważniejsze cechy kamienia jubilerskiego: rzadkość występowania, dekoracyjność i odpowiednią twardość.
Krzemień pasiasty zwą "kamieniem optymizmu"bo:
- - dodaje energii, wzmacnia witalność;
- - usuwa zmęczenie;
- - wycisza wewnętrznie nie pozbawiając energii zewnętrznej
Skład krzemienia pasiastego
Głównym składnikiem polskiego krzemienia pasiastego jest krzemionka (95%), a w jej obrębie dominuje kwarc, natomiast chalcedon występuje podrzędnie. Pasiastość wynika ze zmiennej ilości mikroporów, partie jaśniejsze mają ich dużo, a ciemniejsze - mniej. Geneza polskich krzemieni pasiastych nie jest do końca wyjaśniona, sądzi się jednak, że powstały one w osadach dna morskiego w czasie sedymentacji lub tuż po niej, a źródłem krzemionki mogły być roztwory hydrotermalne.
źródło. Wikipedia, Jubilerzy.info.pl.