Nowy Korczyn

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

historia

Krzyżacki Hołd w Świętokrzyskiem: Niezwykłe XV-wieczne wydarzenie w południowej Polsce

2025-03-31 7:35

Odkryj Nowy Korczyn, świadka jednego z najważniejszych aktów uznania polskiej potęgi w średniowieczu, położonego u zbiegu malowniczych rzek Nidy i Wisły. Ta niepozorna miejscowość w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim, kryje w sobie bogatą historię, której kulminacyjnym momentem był hołd lenny złożony w 1479 roku przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, Martina Truchsesa von Wetzhausena, polskiemu królowi. Fakt, że tak doniosła ceremonia jak hołd krzyżacki odbyła się właśnie tutaj, podkreśla ówczesną rangę Nowego Korczyna na mapie Polski. Zapraszamy do odkrycia fascynującej przeszłości tego miejsca, gdzie historia dosłownie ożywa na każdym kroku.

Nowy Korczyn to malownicza miejscowość w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim, o bogatej historii i strategicznym położeniu u zbiegu rzek Nidy i Wisły. Ta niewielka miejscowość, położona około 20 kilometrów na południe od Buska-Zdroju i 67 km od Kielc, była świadkiem wielu kluczowych wydarzeń w dziejach Polski. Od czasów średniowiecza po współczesność, Nowy Korczyn kryje w sobie fascynujące historie, a jedną z najbardziej znaczących jest hołd złożony przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego polskiemu królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.

Krótka Historia Nowego Korczyn. Od Handlowej Osady do Centrum Politycznego

Początki Nowego Korczyna sięgają średniowiecza, kiedy to wieś handlowa leżała na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich łączących Kraków z Rusią Kijowską oraz Koszyce z Sandomierzem. Aby odróżnić ją od pobliskiego Korczyna (obecnie Stary Korczyn), książę Bolesław V Wstydliwy nadał jej nazwę Nowe Miasto Korczyn, przy okazji przyznając prawa magdeburskie w 1258 roku. Już wcześniej, w 1257 roku, książę wraz z żoną Kingą ufundowali tu klasztor franciszkanów. Dzięki swojemu położeniu nad Wisłą i bliskości Krakowa, Nowy Korczyn szybko się rozwijał. Miasto zyskało na znaczeniu jako ważne centrum polityczne i sądownicze Małopolski. To tutaj organizowano zjazdy szlachty małopolskiej. W 1404 roku król Władysław Jagiełło zwołał tu zgromadzenie w sprawie nowych podatków na wykup ziemi dobrzyńskiej od Krzyżaków. W Nowym Korczynie dyskutowano również o przyjęciu czeskiej korony przez Jagiełłę w 1438 roku.

Najważniejsze Wydarzenie. Hołd Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego

Jednym z najbardziej pamiętnych wydarzeń w historii Nowego Korczyna był hołd lenny złożony przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, Martina Truchsesa von Wetzhausena, królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi w dniu 9 października 1479 roku. To doniosłe wydarzenie podkreślało pozycję Polski na arenie międzynarodowej i miało istotne znaczenie dla relacji polsko-krzyżackich. Fakt, że tak ważna ceremonia odbyła się właśnie w Nowym Korczynie, świadczy o randze tego miasta w ówczesnym Królestwie Polskim.

Nowy Korczyn Dziś: Miejscowość z Historią i Urokiem

Mimo burzliwej historii, Nowy Korczyn zachował wiele śladów swojej dawnej świetności. Warto zobaczyć:

  • Kompleks dawnego opactwa franciszkanów z gotyckim kościołem św. Stanisława z 1257 roku
  • Gotycko-renesansowy kościół Świętej Trójcy z XVI wieku
  • Ruiny synagogi z końca XVIII wieku, która jest pamiątką po licznej społeczności żydowskiej
  • Do budowy synagogi wykorzystano materiały z rozebranego zamku królewskiego
  • Dom Jana Długosza z XVI wieku, gdzie mieściła się Akademia Nowokorczyńska
  • Zabytkowe domy z XVI-XVIII wieku
  • Źródełko Świętej Kingi, miejsce kultu z legendarnymi właściwościami leczniczymi
  • Co roku w Nowym Korczynie odbywają się uroczystości "Kingonalia" na cześć świętej King

Nowy Korczyn jest również atrakcyjny dla miłośników kajakarstwa, gdyż tutaj często kończą się spływy kajakowe rzeką Nidą. Odwiedzając Nowy Korczyn, można poczuć ducha historii i zobaczyć miejsce, które odegrało znaczącą rolę w dziejach Polski, będąc świadkiem między innymi historycznego hołdu wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. To miasto z pewnością zasługuje na uwagę każdego, kto interesuje się polską przeszłością.

Quiz. Rozpoznaj miasto województwa świętokrzyskiego po opisie
Pytanie 1 z 20
To świętokrzyskie miasteczko jest najmniejsze w Polsce