Najdłuższa wieś w Świętokrzyskiem. Brzeziny w powiecie kieleckim
Brzeziny – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Morawica. Jest to najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona 9 km na południowy wschód od Chęcin.
Brzeziny to wioska, której początki sięgają średniowiecza. Nazwa powstała od lasów brzozowych porastających kiedyś te tereny. Liczne znaleziska archeologiczne w okolicy świadczą o tym, że osadnictwo istniało tu już prawdopodobnie w epoce kamienia łupanego. Odnalezione w Brzezinach w roku 1974 denary rzymskie mogą być dowodem, że przez osadę przebiegał szlak bursztynowy.
Wieś Brzeziny. Najdłuższa w województwie świętokrzyskim
Ciekawostki o Brzezinach
- Od 1840 do śmierci w 1851 w Brzezinach mieszkał Rudolf Slaski, powstaniec listopadowy, odznaczony w 1831 Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.
- W marcu 1990 roku ukazał się w Brzezinach pierwszy numer gazetki wiejskiej „Brzezina”, której podtytuł brzmiał: „Niezależne Czasopismo Kieleckiej Wsi”. Jej twórcą i naczelnym (jedynym) redaktorem był Henryk Wojtyś, nauczyciel miejscowej szkoły, społecznik.
- W 2000 roku radni podjęli uchwałę o nadaniu nazw ulicom w Brzezinach. Obecnie jest ich 46. Nazwy ulic związane są przeważnie z ukształtowaniem terenu, znajdującymi się na nich obiektami czy miejscowościami, do których prowadzą.
- W 2002 roku oddano do użytku Gminny Stadion Sportowy, który mieści się w Brzezinach. Jego gospodarzem został Klub Sportowy „Moravia”.
- W 2023 roku Brzeziny liczyły 2 594 mieszkańców.
Informacje pochodzą ze strony brzeziny.org.pl
Na kamieniu znajdującym się przed budynkiem świetlicy wiejskiej "Przy fontannie" wyryty jest napis o treści "BRZEZINY 7,8 km najdłuższa miejscowość w województwie świętokrzyskim"
Zabytki w Brzezinach
- kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych z 1646 r., przebudowany w XIX w. wraz z kościelnym cmentarzem i „starą” plebanią z I połowy XIX w., wpisane do rejestru zabytków
- stary” cmentarz parafialny z początku XIX w.
- zachowało się tu też kilka drewnianych chałup, z których najstarsza pochodzi z 1881 roku
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy
Listen on Spreaker.