Zalewajka. Kulinarny symbol Świętokrzyskiego
Prosta i sycąca zalewajka serwowana była już w drugiej połowie XIX wieku. Pojawiła się w centralnej części Polski i z czasem stała się popularna w Świętokrzyskiem. Potrawa ta gotowana jest na bazie kwaśnego żuru, z ziemniakami, kiełbasą lub boczkiem, czasem z dodatkiem grzybów. Swoją popularność zawdzięcza prostocie składników i łatwości przygotowania. Nazwa zalewajki ma swoje pochodzenie w sposobie gotowania potrawy, gdyż zgodnie z dawną recepturą, pokrojone i ugotowane ziemniaki zalewało się zakwasem.
Symbol regionu, zalewajka świętokrzyska
Świętokrzyska zalewajka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W regionie jest tak popularna, że od kilku lat obchodzone jest nawet jej święto.
Polecany artykuł:
ŚWIĘTOKRZYSKA ZALEWAJKA – składniki:
- 70 dag ziemniaków
- 1 szklanka domowego zakwasu na żur,
- 1 szklanka mleka
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz
- kawałek wędzonego boczku
- 1 posiekana cebula
Sposób przygotowania: Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Ugotuj w osolonej wodzie, a gdy będą miękkie, wlej zakwas i mleko wymieszane ze śmietaną. Zagotuj. Boczek pokrój w kostkę, wysmaż na suchej patelni, a na wytopionym tłuszczu podsmaż cebulę. Dodaj do zupy, zagotuj, posól.Na koniec dodaj jajo na twardo.
źródło: https://swietokrzyski-przewodnik.pl/przewodnik-po-kielecczyznie-zalewajka/
Blog. Danuta Ramiączek
Świętokrzyskie Święto Zalewajki
Rokrocznie w lipcu, na terenie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej organizowana jest impreza „Świętokrzyskie Święto Zalewajki”. Głównym wydarzeniem jest konkurs na najlepszą zalewajkę, w którym biorą udział liczne koła gospodyń wiejskich z regionu.
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy