TURYSTYKA

Lapidarium w Łagowie. Zobaczycie tam granity, kwarcyty i dolomity

2025-02-11 20:18

Lapidarium ukazujące geologiczną budowę Łagowa, to ciekawa turystyczna atrakcja w regionie świętokrzyskim. Możecie tam zobaczyć wszelkiego rodzaju skały i głazy, między innymi kwarcyty, granity czy dolomity, które do tej pory wydobywa się na terenie gminy Łagów. Byliśmy tam z aparatem. Zobaczcie Galerię!

Spis treści

  1. Łagów. Świętokrzyskie
  2. Atrakcja turystyczna w Łagowie. Lapidarium
  3. Zdjęcia. Ścieżka edukacyjna. Lapidarium w Łagowie
  4. Lapidarium Łagów. Co zobaczymy?
  5. Inne atrakcje turystyczne w Łagowie

Łagów. Świętokrzyskie

Łagów położony jest w Górach Świętokrzyskich, na wschodnim krańcu Padołu Kielecko-Łagowskiego. Na południe od Łagowa rozciąga się Pasmo Orłowińskie. W kierunku północno-zachodnim znajduje się Wał Małacentowski i Pasmo Bielińskie. Miasto przecina rzeka Łagowica. 

Pierwsze wzmianki o Łagowie pojawiły się już w XI wieku. Jak podaje Jan Długosz w swoich kronikach, w 1086 r. Władysław Herman za wstawiennictwem żony Judyty podarował wieś kapitule kujawskiej, która urządziła w niej siedzibę kasztelana (prawdopodobnie istniał tu zamek, ale do dziś nie zachowały się żadne jego ślady.

Atrakcja turystyczna w Łagowie. Lapidarium

Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) – miejsce przechowywania i prezentowania okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz inskrypcji epigraficznych, rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z zabytkowych budowli. Pierwsze publiczne lapidarium znajduje się w „Museo Lapidario Maffeiano” w Weronie, założone w latach 1738–1749 przez Scypiona Maffeiego.

Zdjęcia. Ścieżka edukacyjna. Lapidarium w Łagowie

Lapidarium Łagów. Co zobaczymy?

Miejsce to ukazuje budowę geologiczną miasta i gminy Łagów, czyli wszelkiego rodzaju odmiany skał, kamieni, kwarcyty, granity, dolomity. Łagowskie lapidarium pełni funkcję: edukacyjną, geoturystyczną oraz rekreacyjną.

Inwestycja została wykonana w ramach większego projektu "Rewitalizacja Łagowa szansą na poprawę jakości życia mieszkańców" przy udziale środków zewnętrznych.

Inne atrakcje turystyczne w Łagowie

  • Kościół parafialny, jednonawowy, orientowany, z XV w. prezbiterium i XVI w. nawą. Wybudowane w latach 1581–1600 późnogotyckie portale i gwiaździste sklepienie, pochodzące z XVII i XVIII w. kaplice tworzące rodzaj naw bocznych.
  • Jaskinia „Zbójecka”, długości ok. 160 m, typowo „jurajska”, w rodzaju Piętrowej Szczeliny. Wzmiankowana w publikacjach geograficznych z końca XIX i początków XX wieku, zazwyczaj pod nazwą Jaskinia Łagowska. Miejscowe podania wiążą jaskinię z mieszkającymi w niej dawniej zbójcami.
  • Teren dawnego kirkutu – topolowy zagajnik przy drodze do Zarębów pozbawiony jakichkolwiek śladów świadczących o grzebalnym charakterze miejsca.
Quiz Świętokrzyskie. Podajemy trzy hasła, Wy odgadujecie co to za miasto powiatowe
Pytanie 1 z 10
Browar Kultury, Mirosław Baka, metalurgia