Kran / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Kran / zdjęcie ilustracyjne

Zdrowie

Legioneloza to groźna choroba zakaźna. Starachowicki sanepid przypomina, jak ustrzec się przed zakażeniem

2023-08-30 10:21

Od kilku dni z niepokojem śledzimy doniesienia z Podkarpacia dotyczące rozwoju legionelozy czyli tzw. choroby legionistów. Łącznie odnotowano już 155 przypadków zakażenia, głównie wśród mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, ale w ostatnich dniach przypadki choroby pojawiły się też w Lublinie. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania legionelozą przypomina starachowicki sanepid.

Jaką chorobą jest legioneloza

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Jak można się zakazić

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Źródłem zakażenia legionellą jest aerozol wodno-powietrzny wytwarzany przez urządzenia sanitarne typu wanny, umywalki, prysznice, a także fontanny, kurtyny wodne, klimatyzacja.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

W otoczeniu człowieka bakterie Legionella rozwijają się w sieci wodociągowej i instalacjach wody zimnej i ciepłej, w zbiornikach i wodnych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także w podgrzewaczach wody. Wzrost ich występowania notuje się zwłaszcza w przewodach i urządzeniach zawierających osad denny i rdzę.

Leczenie zakażenia legionellą

Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Starachowicki sanepid przypomina, jak ustrzec się przed zakażeniem

i

Autor: Państwowy Inspektorat Sanitarny Starachowicki sanepid przypomina, jak ustrzec się przed zakażeniem

Do tej pory, od wykrycia ogniska choroby w Rzeszowie odnotowano 15 zgonów związanych z zakażeniem bakterią legionella. U wszystkich zmarłych osób, występowały inne choroby współistniejące.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy