Na ulicy Górnej w Starachowicach strażacy w akcji. Jedna osoba ewakuowana

i

Autor: Dawid Bąk Na ulicy Górnej w Starachowicach strażacy w akcji. Jedna osoba ewakuowana

Na ulicy Górnej w Starachowicach strażacy w akcji. Jedna osoba ewakuowana [GALERIA]

2021-12-09 10:49

Do groźnego pożaru domu jednorodzinnego doszło dziś około 10:00 w Starachowicach przy ulicy Górnej. Na miejscu interweniowało aż pięć zastępów straży pożarnej ze Starachowic i OSP Michałów. Z budynku ewakuowano jedną osobę.

Na ulicy Górnej w Starachowicach strażacy w akcji. Jedna osoba ewakuowana

i

Autor: Dawid Bąk Na ulicy Górnej w Starachowicach strażacy w akcji. Jedna osoba ewakuowana

Do rozwiniętego pożaru poddasza domu jednorodzinnego doszło dziś około godziny 10:00 przy ulicy Górnej w Starachowicach. W budynku doszło do dużego zadymienia, została ewakuowana starsza kobieta. Na szczęście nic jej się nie stało. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była nieszczelność przewodu kominowego - powiedział nam Konrad Dąbrowski, rzecznik prasowy PSP w Starachowicach.

Rozpoczął się sezon grzewczy. Wraz z nastaniem tego okresu, ilość wyjazdów strażaków do pożarów sadzy w kominach, poddaszy i dachów drastycznie wzrasta. W wielu przypadkach udałoby się uniknąć pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców ogrzewających ich domy. Szczególne znaczenia ma dbałość o przewody odprowadzające produkty spalania od palenisk opalanych paliwem stałym. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie nazywanym czadem.

Jak zapobiegać i postępować z pożarem sadzy?

Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina - radzą strażacy.

Czym grozi pożar sadzy?

W najgorszym wypadku - nawet pożarem całego domu. Może się tak stać, gdy podczas pożaru przewód kominowy rozszczelni się i ogień zacznie rozprzestrzeniać się na przyległe do niego elementy. Może też dojść do pożaru dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa się żywy ogień lub iskry.

Podczas pożaru sadzy gorące powietrze może wypychać z komina także płonące płaty sadzy. Wiatr może przenieść je na sąsiednie budynki. Szybko opanowany pożar sadzy w kominie kończy się najczęściej na konieczności naprawy przewodu kominowego, który w wyniku pożaru zostaje popękany lub wręcz - rozerwany. Dlatego po pożarze sadzy należy wezwać kominiarza, żeby sprawdził szkody i - do tego czasu - nie używać pieca - radzi Straż Pożarna.

Postępowanie podczas pożaru sadzy

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia.

Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Gaszenie wodą może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Sonda
Ile zamierzasz wydać na święta?