Zespół zabytkowych piwnic w Pierzchnicy (Świętokrzyskie)
Piwnice znajdują się na Górze Piwnicznej. Historia tej „góry” jest bardzo ciekawa i pamięta czasy, gdy Pierzchnica posiadała jeszcze prawa miejskie. Miejscowość została zbudowana na podmokłym i piaszczystym terenie, dlatego nie można było podpiwniczać tam domów. Piwnice postanowiono więc wybudować na wspólnej ziemi nad rzeką.
Miejsce to odwiedziła i wykonała fotografie mieszkanka regionu świętokrzyskiego Agnieszka Maciąg-Wojtanowska
Góra Piwniczna w Pierzchnicy, czyli najdziwniejsza góra w Polsce. Mój zachwyt dla Świętokrzyskiego i turystyczna ciekawość doprowadziły mnie do miejsca nader ciekawego, nie będącego raczej atrakcją turystyczną, ale bardziej miejscem, do którego po prostu warto zajrzeć. W niewielkim wzgórzu, mieszczącym się w Pierzchnicy, rzut beretem od cichego i ospałego raczej rynku, znajduje się kilkadziesiąt piwnic. Obecnie można doliczyć się około 90-ciu piwnic. Część z nich jest zawalonych, lecz część znajduje się w całkiem dobrym stanie. Szacuje się, że maksymalnie mogło ich być w obrębie góry około 200 - opowiada Pani Agnieszka.
Piwniczna Góra. Zdjęcia
Dlaczego powstały piwnice na górze w Pierzchnicy?
Przyczyna, dla której mieszkańcy z dala od swoich domostw o ponad 200 lat chowali swoje skarby – płody rolne - jest oczywista. Wysoki stan wód gruntowych uniemożliwił im budowanie ziemianek na własnych podwórkach - mówi Pani Agnieszka. Nie wiadomo, kiedy powstały pierwsze piwnice. Najstarszym dokumentem, na którym widnieją murowane ziemianki jest Mapa Galicji Zachodniej, powstała w latach 1801-1804. Wzgórze należało do wspólnoty miejskiej, później wiejskiej. Każdy mógł na niej wybudować swoją piwnicę. Powstawały one do początków XX w. W II połowie XX wieku zaprzestano praktycznie użytkowania piwniczek na wzgórzu - dodaje.
W 2015 r. ze środków unijnych został postawiony kamienny murek oraz tablica informacyjna. Planowane było wtedy odrestaurowanie 3 piwnic i udostępnienie ich dla zwiedzających. Przedsięwzięcie nie doszło jednak do skutku.
Jak wyglądają piwnice w Pierzchnicy?
Piwnice mają sklepienia kolebkowe i są izolowane ziemią pochodzącą z wykopów. Są wyposażone również w otwory wentylacyjne. Wnętrza posiadają do czterech metrów długości, trzech metrów szerokości i dwóch i pół metra wysokości. Były budowane z łomów wapiennych i łączone wapienną zaprawą. Ze względów bezpieczeństwa, budynki te można oglądać jedynie z zewnątrz.
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy
Listen on Spreaker.