Tarłów Świętokrzyskie

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Ciekawostka

Najniżej położony punkt w regionie świętokrzyskim. To Dolina Wisły w Tarłowie

2024-12-07 8:53

Dziś mamy dla Was kolejną ciekawostkę związaną z regionem świętokrzyskim. Czy zastanawialiście się kiedyś, która miejscowość w naszym regionie położona jest najniżej? Już odpowiadamy. Otóż najniżej położony punkt w województwie świętokrzyskim znajduje się w Dolinie Wisły w Tarłowie - 127,5 m n.p.m. Zaglądamy do wioski Tarłów.

Spis treści

  1. Świętokrzyskie. To najniżej położony punkt w regionie
  2. Tarłów. Najniżej położona wioska w Świętokrzyskiem
  3. Tarłów. Jakie atrakcje?
  4. Tarłów. Historia wioski
  5. Tarłów w liczbach

Świętokrzyskie. To najniżej położony punkt w regionie

Według danych statystycznych Kieleckiego Urzędu Statystycznego najniżej położony punkt  w regionie świętokrzyskim znajduje się w Dolinie Wisły w Tarłowie - 127,5 m n.p.m.

Najwyżej położoną miejscowością naszego regionu jest Huta Szklana w gminie Bieliny - 462, 1m n.p.m.

Tarłów. Najniżej położona wioska w Świętokrzyskiem

Tarłów to wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim. W latach 1550–1870 samodzielne miasto. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Tarłów. W latach 1975–1998 Tarłów położony był w województwie tarnobrzeskim. Miejscowość leży na trasie zielonego szlaku rowerowego im. Witolda Gombrowicza oraz przy drodze krajowej nr 79.

Tarłów. Jakie atrakcje?

  • Kościół św. Trójcy ufundowany w 1647 roku przez starostę opoczyńskiego Zbigniewa Oleśnickiego i zbudowany w stylu wczesnobarokowym na planie krzyża. Konsekrowany w 1655 roku. Dostrzegalne jest podobieństwo kościoła w Tarłowie do kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. W kaplicy Pana Jezusa znajduje się jedna z najcenniejszych w Polsce XVII wiecznych dekoracji stiukowych, która przedstawia taniec śmierci. Jej autor pozostaje nieznany.
Tarłów Świętokrzyskie

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

Tarłów. Historia wioski

W 1550 Andrzej Tarło założył na terenach wsi Czekarzewice miasto Tarłów. Miejscowość otrzymała prawa miejskie na podstawie przywileju wydanego przez króla Zygmunta Augusta w Piotrkowie. Również na podstawie przywileju mieszczanie tarłowscy byli zwolnieni z płacenia podatków przez kolejne 20 lat. W 1614 powstał pierwszy, drewniany kościół, ufundowany przez Mikołaja Oleśnickiego. W 1629 roku właścicielem miasta w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego był Mikołaj Olesnicki. W 1636 r. wybudowano szpital, a w 1647 kościół drewniany został zastąpiony murowanym kościołem pw. Świętej Trójcy, który stoi w Tarłowie do dzisiaj.

W 1851 miasto zostało zniszczone przez wielki pożar. Ocalał tylko kościół Świętej Trójcy i cztery domy. W czasie powstania styczniowego przebywał tu oddział Dionizego Czachowskiego. Po powstaniu, w 1869, Tarłów utracił prawa miejskie. W 1873 epidemia cholery zdziesiątkowała mieszkańców Tarłowa.

W latach powojennych Tarłów był siedzibą gminy, początkowo w województwie kieleckim, a od 1975 w województwie tarnobrzeskim. Od 1999 Tarłów administracyjnie należy do powiatu opatowskiego, w województwie świętokrzyskim.

Tarłów w liczbach

Wieś Tarłów to wieś leżąca w gminie Tarłów. Należy do województwa świętokrzyskiego, powiatu opatowskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Tarłów to 864 z czego 52,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 18,6% mieszkańców gminy.

źródło.Wikipedia, Polska w Liczbach, Przewodnik Świętokrzyski

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych
Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny