Ciekawostki Świętokrzyskie

Najstarsze miasto w województwie świętokrzyskim. Na pierwszym miejscu to, które ma prawie 800 lat

2024-10-11 11:14

Województwo świętokrzyskie na mapie administracyjnej ma stosunkowo krótka historię. Powstało na skutek podziału administracyjnego z 1999 roku. Inaczej sprawa się ma w przypadku miast i miasteczek, które weszły w jego skład. Tutaj historia sięga XII i XIII wieku. Zastanawialiście się kiedyś, które ze świętokrzyskich miast ma najdłuższą historię?

Historia świętokrzyskich miast i miasteczek sięga do XII i XIII w.

W województwie świętokrzyskim jest 50 miast, w tym 1 miasto na prawach powiatu. Stolicą województwa są Kielce, których historia sięga ponad 900 lat. Kielce stały się miastem w 1364, niemal od zarania dziejów stanowiły własność biskupów krakowskich. Ale to nie stolica naszego regionu ma najdłuższą historię jako miasto. Królewski Sandomierz to jedno z najstarszych i najważniejszych historycznie miast Polski.

Najstarsze miasta w woj. świętokrzyskim. Zgadniesz, które z nich jest najstarsze?

Kiedy miejscowość może stać się miastem?

Procedura nadawania statusu miasta określona jest w przepisach ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączeni, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawania gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach.

Samorząd składa wniosek w sprawach nadania statusu miasta i ustalenia jego granic do ministra właściwego do spraw administracji publicznej, za pośrednictwem wojewody. Wojewoda następnie przekazuje ministrowi wniosek wraz ze swoją opinią. Wnioski są rozpatrywane w ciągu roku od dnia złożenia wniosku, nie później jednak niż do dnia 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana. Zmiany następują z dniem 1 stycznia.

Warunki uzyskania Praw Miejskich:

  • uwarunkowania przestrzenno-architektoniczne: odpowiednia infrastruktura techniczna (kanalizacja, wodociągi), miejska zabudowa (zwarta, ulice, chodniki), na obszarze zabudowy zwartej nie powinno być także zabudowy typu zagrodowej;
  • uwarunkowania historyczne i administracyjne: posiadanie przez miejscowość praw miejskich w przeszłości, której pozbawione zostały (np. po powstaniu styczniowym czy w trakcie reformy administracyjnej 1934 r.), a także posiadanie herbu czy instytucji o ponadlokalnym charakterze;
  • uwarunkowania demograficzne i społeczne: m.in. zatrudnienie ludności poza rolnictwem.

W Polsce obecnie, czyli w 2024 r. jest w sumie 1013 miast. Wśród nich aż 50 miast znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego. Województwo składa się z 13 powiatów i jednego miasta na prawach powiatu Kielce. W powiatach znajdują się 102 gminy, w tym 5 gmin miejskich (Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Sandomierz), 45 gmin miejsko-wiejskich oraz 52 gmin wiejskich. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość w mediach społecznościowych. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Świętokrzyskie: Rozpoznasz miejscowość po jednym zdjęciu? Najlepsi zaliczą 12/12

Pytanie 1 z 12
Ta charakterystyczna lokomotywa "zaparkowała" w ...
Świętokrzyskie: Rozpoznasz miejscowość po jednym zdjęciu? Najlepsi zaliczą 12/12