Co znaleziono w starachowickich lasach?
- 1 sztuka Granatu F1. Granat ten, określany również jako "szyszka", nadal jest niebezpieczny
- Ponad 100 sztuk amunicji do karabinu Mauser
- Dwa pociski typu flak 20x128 -P382- Hanseatische Kettenwerk (HAK), Hamburg, Schleswig-Holstein
Natychmiastowa Reakcja Służb
Całość odnalezionych materiałów została natychmiast zabezpieczona. Teren wokół znaleziska ogrodzono taśmą ostrzegawczą. Na miejsce wezwano patrol Policji oraz policyjnego pirotechnika, który dokonał oceny zagrożenia. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach. Powiadomiony zostanie oddział saperów, który odpowiedzialny będzie za zabezpieczenie i odebranie niebezpiecznych materiałów.
Dlaczego pozostałości wojenne nadal stanowią zagrożenie?
Chociaż od zakończenia II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, wciąż spotykamy w życiu codziennym jej pozostałości w postaci niewybuchów czy niewypałów. Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej jest w praktyce całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
Co uważa się za przedmioty wybuchowe?
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkie przedmioty pochodzenia wojskowego, które grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (np. ruszanie, rozkręcanie, rzucanie) ze względu na ich właściwości wybuchowe. Są to w szczególności
- zapalniki
- pociski
- bomby lotnicze
- naboje artyleryjskie i karabinowe
- granaty
- miny wszelkich typów
- ładunki materiałów wybuchowych
- złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa i niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

Co zrobić w przypadku znalezienia niewybuchu?
Najważniejsza zasada: KATEGORYCZNIE NIE WOLNO PODNOSIĆ, ODKOPYWAĆ, PRZENOSIĆ, WRZUCAĆ DO OGNISKA ANI DO MIEJSC TAKICH JAK STAWY CZY GŁĘBOKIE ROWY ZNALEZIONYCH NIEWYBUCHÓW. W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję. Policja sprawdzi, czy przedmiot jest niebezpieczny, zawiadomi jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego. Informując Policję, należy
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
- określić, co zostało znalezione (wygląd, ogólne gabaryty, ilość)
- podać telefon/adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku
Po zgłoszeniu, w miarę możliwości, należy zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych osób oraz dostosować się do poleceń służb.Znalezisko w Starachowicach po raz kolejny przypomina, że "ZARDZEWIAŁA ŚMIERĆ CIĄGLE GROŹNA" i wymaga zachowania najwyższej ostrożności.