odkrycie

i

Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

ciekawostka

Niezwykłe odkrycie w Kazimierzy Wielkiej. Na co natrafili archeolodzy?

2024-08-27 7:38

Spektakularnego odkrycia w Kazimierzy Wielkiej dokonali krakowscy archeolodzy prowadzący we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego badania archeologiczne na stanowisku 12. Stanowisko zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie pradziejowego kurhanu położonego w parku miejskim. Tegoroczna kampania pozwoliła przebadać kilka obiektów osadowych związanych ze społecznościami neolitycznymi oraz wczesnej epoki brązu, w których natrafiono na fragmenty ceramiki oraz kości zwierzęce. Ale to nie wszystko.

Odkrycia archeologiczne w Kazimierzy Wielkiej

Krakowscy archeolodzy oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie przeprowadzili badania archeologiczne w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie). Badania  zlokalizowane były w bezpośrednim sąsiedztwie pradziejowego kurhanu położonego w parku miejskim.

Tegoroczna, trzecia już kampania pozwoliła przebadać kilka obiektów osadowych związanych ze społecznościami neolitycznymi oraz wczesnej epoki brązu, w których natrafiono na fragmenty ceramiki oraz kości zwierzęce.

Co ponadto odkryli archeolodzy?

Odkryto też obiekty sepulkralne datowane na schyłek młodszego okresu przedrzymskiego i okres rzymski, w tym dwa czworoboczne obiekty rowkowe, trzy groby szkieletowe oraz grób popielnicowy. Na obecnym etapie badań wydaje się, że najstarsze z nich są obiekty rowkowe pochodzące ze schyłku młodszego okresu przedrzymskiego. Wyjątkowo prezentuje się unikatowy w skali kraju pochówek popielnicowy wykorzystujący jako urnę naczynie wykonane ze stopu brązu, situlę. Jest to naczynie importowane z terenu Imperium Rzymskiego, zaopatrzone w ozdobne mocowanie uchwytu (zwane ataszami) w kształcie delfinów (forma naczynia określona została jako typ Eggers 18). Takie naczynia na terenie Polski są rzadkie - z obszaru kultury przeworskiej znanych jest obecnie tylko siedem, zaś wykorzystanych jako urny cztery.

Obok naczynia złożono zmarłemu elementy uzbrojenia - miecz, umbo (środkowe okucie tarczy), groty - bardzo silnie, rytualnie pogięte. Trudno na obecnym etapie badań określić chronologię grobu. Naczynia typu Eggers 18 występują od młodszego okresu przedrzymskiego faza A2 (I w. p.n.e) i we wczesnym okresie rzymskim (najliczniej w I wieku) - czytamy an fanpage Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

Zdjęcia. Odkrycie archeologiczne w Kazimierzy Wielkiej

Więcej informacji dostarczyć mogą po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorskich żelazne elementy uzbrojenia.

Trzy groby szkieletowe (inhumacyjne) były zorientowane na osi północ południe, z głowami zwróconymi na południe (najprawdopodobniej wszystkie to groby kobiece). Ciała zmarłych złożone zostały w pozycji podkurczonej na boku. W przypadku dwóch grobów zwraca uwagę brak lub przemieszczenie kości górnej części ciała, co może wskazywać na praktykowanie zwyczaju wtórnego otwierania grobów i wyciągania części kości. W obu przypadkach w skład wyposażenia grobowego wchodziły naczynia o czarnych gładkich powierzchniach, które należy datować na wczesny okres rzymski.

W trzecim grobie przy kościach pochowanej w nim osoby, na wysokości piersi znajdowała się podwójna kolia składająca się z paciorków szklanych, kamiennych i brązowych oraz kilku wisiorków. Na wysokości mostka i nad głową znajdowały się dwie identyczne, brązowe zapinki z podwiniętą nóżką (VI grupa Almgrena). Zestaw zabytków pozwala na datowanie grobu na początek młodszego okresu rzymskiego faza C1a (schyłek II wieku) - czytamy na fanpage WOZwK.

Odkryte zabytki poddane zostaną obecnie zabiegom konserwatorskim a następnie trafią do analizy naukowej Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach. Zdjęcia: Joanna Zagórska-Telega, Anna Durazińska

Quiz. Rozpoznaj miasto województwa świętokrzyskiego po opisie

Pytanie 1 z 20
To świętokrzyskie miasteczko jest najmniejsze w Polsce

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy