Świętokrzyska wieś
Wieś jest to jednostka osadnicza, która nie posiada statusu miasta ani praw miejskich. Obecnie w województwie świętokrzyskim jest 2 485 wsi z czego 1 198 przynależy do gmin wiejskich, a 1 287 przynależy do gmin miejsko-wiejskich. Najwięcej miejscowości wiejskich położonych jest w gminie Busko-Zdrój (64), a najmniej w gminie Suchedniów (4). Największa wieś w województwie świętokrzyskim pod względem liczby mieszkańców to Radoszyce (powiat konecki, gmina Radoszyce), w której mieszka 3 267 osób. Dziś zaglądamy do tych miejscowości, których historia nas zaskoczyła, miejscowości o których słyszeli nieliczni. Przedstawiamy nasze TOP 6 wsi w regionie świętokrzyskim. To miejsca idealne na jednodniowy wypad podczas majowego weekendu 2025!
Najciekawsze wsie w regionie świętokrzyskim. TOP 6
Morsko Górne. Znajdziecie tu ruiny zamku Bony
W małej wiosce Mokrsku Górnym znajdziecie ruiny zamku z drugiej połowy XIV wieku. Ciekawostką jest to, że zamek ten w latach 1531-1540 należał do królowej Bony. Mokrsko Górne to wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sobków. W XV w. wraz z sąsiednim Mokrskiem Dolnym wieś była własnością kanonika krakowskiego Dziewisza. W XVI w. wojewoda krakowski Piotr Kmita wzniósł tu lub przebudował dawniejszy zamek w stylu gotyckim z elementami renesansowymi.
Jadwigów. Mała Holandia - kraina tulipanów
Atrakcja turystyczna roku 2025 w województwie świętokrzyskim! Bez wątpienia tak można powiedzieć o małej wiosce położonej w powiecie włoszczowskim, w gminie Moskorzew. W tym roku miejscowość ta jest oblegana przez turystów nie tylko z województwa świętokrzyskiego, lecz także z całej Polski. Mowa oczywiście o świętokrzyskim Jadwigowie, przez wszystkich porównywanym do "Małej Holandii". Dlaczego? To właśnie tam, w gospodarstwie Państwa Szczechlów, można znaleźć tysiące kolorowych tulipanów. Idealne miejsce na weekend majowy 2025!
Tarczek. Wieś sięgająca w głąb średniowiecza
Tarczek to wioska w powiecie starachowickim (świętokrzyskie), dziś malutka miejscowość położona niedaleko Bodzentyna. Tarczek to wieś o bardzo starej metryce, sięgającej daleko w głąb średniowiecza. Zachował się tu XIII-wieczny, romański kościół p.w. św. Idziego. Tarczek położony jest w Górach Świętokrzyskich na północ od pasma Łysogór. Znajduje się w Dolinie Bodzentyńskiej, u stóp Pasma Bostowskiego, które jest wschodnim przedłużeniem Pasma Klonowskiego. Przez wieś przepływa rzeka Psarka. Miejscowość znajduje się ok. 5 km na wschód od Bodzentyna.
Solec - Zdrój. Słynne uzdrowisko
Solec Zdrój to piękna wieś uzdrowiskowa w Świętokrzyskiem. Liczy niespełna 900 mieszkańców. Właśnie tutaj w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. Leży na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.
Oblęgorek. Wieś z pałacem Sienkiewicza
W niewielkiej świętokrzyskiej wiosce znajdziecie nie lada perełkę. Mowa o miejscowości Oblęgorek, bo tam właśnie znajduje się pałac Henryka Sienkiewicza, który ze składek ufundowało mu społeczeństwo polskie z okazji 25-lecia pracy literackiej. Teraz pałacyk przeszedł remont i jest dostępny dla zwiedzających.
Kurozwęki. Kraina Bizonów
Kurozwęki, niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, kryje w sobie niezwykłą historię zaklętą w murach Zespołu Pałacowego, często nazywanego zamkiem ze względu na swoje rycerskie korzenie. Ten imponujący obiekt, którego dzieje sięgają XIV wieku, przez długi czas popadał w ruinę, by dziś zachwycać odrestaurowanymi wnętrzami i unikatowymi atrakcjami. Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą z 1246 roku. W drugiej połowie XIV wieku ród Kurozwęckich herbu Poraj zbudował tu zamek.