Oblęgorek

i

Autor: facebook.com/swietokrzyskie.pro

TURYSTYKA

Niezwykłe wsie w Świętokrzyskiem. Polecamy na weekend majowy 2025

2025-04-26 16:48

W regionie świętokrzyskim mamy wiele wspaniałych miejscowości z bogatą historią. Ale nie możemy zapominać też o małych miejscowościach, osadach i wsiach, których historia niejednokrotnie jest o wiele ciekawsza niż niejednego dużego miasta. Mamy takie perełki jak Tarczek, Morsko Górne czy Solec Zdrój. Jakie historie skrywają? Dlaczego warto się tam wybrać na weekend majowy 2025? Odpowiadamy.

Świętokrzyska wieś

Wieś jest to jednostka osadnicza, która nie posiada statusu miasta ani praw miejskich. Obecnie w województwie świętokrzyskim jest 2 485 wsi z czego 1 198 przynależy do gmin wiejskich, a 1 287 przynależy do gmin miejsko-wiejskich. Najwięcej miejscowości wiejskich położonych jest w gminie Busko-Zdrój (64), a najmniej w gminie Suchedniów (4). Największa wieś w województwie świętokrzyskim pod względem liczby mieszkańców to Radoszyce (powiat konecki, gmina Radoszyce), w której mieszka 3 267 osób. Dziś zaglądamy do tych miejscowości, których historia nas zaskoczyła, miejscowości o których słyszeli nieliczni. Przedstawiamy nasze TOP 6 wsi w regionie świętokrzyskim. To miejsca idealne na jednodniowy wypad podczas majowego weekendu 2025!

Najciekawsze wsie w regionie świętokrzyskim. TOP 6

Morsko Górne. Znajdziecie tu ruiny zamku Bony

W małej wiosce Mokrsku Górnym znajdziecie ruiny zamku z drugiej połowy XIV wieku. Ciekawostką jest to, że zamek ten w latach 1531-1540 należał do królowej Bony. Mokrsko Górne to wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sobków. W XV w. wraz z sąsiednim Mokrskiem Dolnym wieś była własnością kanonika krakowskiego Dziewisza. W XVI w. wojewoda krakowski Piotr Kmita wzniósł tu lub przebudował dawniejszy zamek w stylu gotyckim z elementami renesansowymi.

Jadwigów. Mała Holandia - kraina tulipanów

Atrakcja turystyczna roku 2025 w województwie świętokrzyskim! Bez wątpienia tak można powiedzieć o małej wiosce położonej w powiecie włoszczowskim, w gminie Moskorzew. W tym roku miejscowość ta jest oblegana przez turystów nie tylko z województwa świętokrzyskiego, lecz także z całej Polski. Mowa oczywiście o świętokrzyskim Jadwigowie, przez wszystkich porównywanym do "Małej Holandii". Dlaczego? To właśnie tam, w gospodarstwie Państwa Szczechlów, można znaleźć tysiące kolorowych tulipanów. Idealne miejsce na weekend majowy 2025!

Tarczek. Wieś sięgająca w głąb średniowiecza

Tarczek to wioska w powiecie starachowickim (świętokrzyskie), dziś malutka miejscowość położona niedaleko Bodzentyna. Tarczek to wieś o bardzo starej metryce, sięgającej daleko w głąb średniowiecza. Zachował się tu XIII-wieczny, romański kościół p.w. św. Idziego. Tarczek położony jest w Górach Świętokrzyskich na północ od pasma Łysogór. Znajduje się w Dolinie Bodzentyńskiej, u stóp Pasma Bostowskiego, które jest wschodnim przedłużeniem Pasma Klonowskiego. Przez wieś przepływa rzeka Psarka. Miejscowość znajduje się ok. 5 km na wschód od Bodzentyna.

Solec - Zdrój. Słynne uzdrowisko

Solec Zdrój to piękna wieś uzdrowiskowa w Świętokrzyskiem. Liczy niespełna 900 mieszkańców. Właśnie tutaj w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie. Leży na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.

Oblęgorek. Wieś z pałacem Sienkiewicza

W niewielkiej świętokrzyskiej wiosce znajdziecie nie lada perełkę. Mowa o miejscowości Oblęgorek, bo tam właśnie znajduje się pałac Henryka Sienkiewicza, który ze składek ufundowało mu społeczeństwo polskie z okazji 25-lecia pracy literackiej. Teraz pałacyk przeszedł remont i jest dostępny dla zwiedzających.

Kurozwęki. Kraina Bizonów

Kurozwęki, niewielka wieś w województwie świętokrzyskim, kryje w sobie niezwykłą historię zaklętą w murach Zespołu Pałacowego, często nazywanego zamkiem ze względu na swoje rycerskie korzenie. Ten imponujący obiekt, którego dzieje sięgają XIV wieku, przez długi czas popadał w ruinę, by dziś zachwycać odrestaurowanymi wnętrzami i unikatowymi atrakcjami. Pierwsze wzmianki o Kurozwękach pochodzą z 1246 roku. W drugiej połowie XIV wieku ród Kurozwęckich herbu Poraj zbudował tu zamek. 

Czy to miasto leży w woj. świętokrzyskim? Quiz z geografii dla każdego z Was
Pytanie 1 z 16
Czy w Świętokrzyskiem leży Ożarów?
Co ludzie powiedzą?
AFERA W STOLICY! WARSZAWIACY NIE CHCĄ MIESZKAĆ NA ULICY WIEŚNIACZEJ!