Odłowili bizona w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyscy. Pomogli starachowiccy leśnicy

i

Autor: UG Włoszczowa Odłowili bizona w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyscy. Pomogli starachowiccy leśnicy

świętorzyskie lasy

Odłowili bizona w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Pomogli starachowiccy leśnicy

2024-07-22 10:13

Przypomnijmy, że od czerwca służby weterynaryjne i urzędnicy ochrony środowiska z kilku województw (łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego) starali się uratować stado bizonów amerykańskich, które oddaliło się z hodowli w gminie Kłomnice (pow. częstochowski) prawdopodobnie jesienią ubiegłego roku. W gminie Włoszczowa, stado przebywało w Silpi Dużej, Motycznie, a ostatnio w Sadzie Danków. Matkę i cielę już odłowili pracownicy Safari w Kurozwękach. Na wolności pozostawał byk.

W Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski odłowili bizona!

Bizon amerykański może mieć do 3 m długości i do 2 m wysokości w kłębie. Waży od 450 do ponad 1000 kg. Po ok. dziewięciomiesięcznej ciąży samica rodzi jedno młode, które już kilka godzin po urodzeniu dołącza do stada.

Dorosły samiec bizona, który uciekł z prywatnej hodowli koło Kłomnic na Śląsku pojawił się w niedzielę 21.07.2024 roku w zasięgu terytorialnym leśnictwa Czyżów, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski w okolicy miejscowości Czyżów Szlachecki. W działania zmierzające do lokalizacji byka zaangażowali się leśnicy z RDLP w Radomiu dysponując pracowników nadleśnictw Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Staszów oraz trzy drony (dwa z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i jeden z Nadleśnictwa Starachowice).

Zespół z dronem z Nadleśnictwa Starachowice na czele z z-cą dyrektora do spraw ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Mariuszem Sołtykiewiczem zlokalizowali byka, dzięki czemu można było przeprowadzić skutecznie i bezpiecznie akcję odłowienia zwierzęcia i dostarczenia w pełnym zdrowiu do zagrody w Kurozwękach - informuje Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, Lasy Państwowe.

Bizon, który uciekł z hodowli został odłowiony i trafił do Kurozwęk

Dorosły samiec trafił w bezpieczne miejsce, które ma uprawnienia do przetrzymywania takich zwierząt - do Kurozwęk, gdzie został umieszczony z wcześniej odłowionymi samicą i młodym (które narodziło się "na gigancie").

Odłowienie zwierzęcia było bardzo ważne ze względu na ochronę przyrody. Bizon amerykański jest obcym geograficznie gatunkiem w naszej faunie. Ze względu na pokrewieństwo z żubrem europejskim mógłby krzyżować się z rodzimym gatunkiem, gdyby przeszedł do miejsc naturalnego bytowania żubrów, zagrażając tym samym ich populacji.

W Europie bizony spotyka się wyłącznie w hodowlach. Na utrzymywanie bizonów amerykańskich trzeba mieć specjalne pozwolenie. Osobniki, które wydostały się na wolność z hodowli pod Częstochową żerowały w lasach oraz na polach uprawnych. Były obawy, że wyrządzą znaczące szkody nie tylko w rolnictwie, ale też w gospodarstwach (w Motycznie podeszły bardzo blisko do obejść gospodarskich). Migrujące zwierzęta mogą również stanowić zagrożenie na szlakach komunikacyjnych, a agresywne zagrażać bezpośrednio ludziom lub zwierzętom gospodarskim.

Gdyby nie udało się odłowić bizonów i znaleźć dla nich odpowiedniego miejsca, zwierzętom groziłby odstrzał.

Bizon: Uciekinier ze śląskiej hodowli już w Kurozwękach

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz starachowice@eska.pl lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny