trawy

i

Autor: facebook.com/OSP Kałków

Płoną trawy! W miniony weekend w powiecie starachowickim strażacy interweniowali 11 razy

2021-04-12 12:14

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Podobnie sytuacja wygląda w powiecie starachowickim. Tylko podczas minionego weekendu (9-11.04) strażacy do takich akcji wyjeżdżali aż 11 razy. Która z gmin powiatu starachowickiego jest niechlubnym rekordzistą?

Najgorzej sytuacja wygląda w Gminie Brody - mówi Konrad Dąbrowski rzecznik starachowickich strażaków. W miniony weekend do pożaru traw wyjeżdżaliśmy aż 11 razy. Były to takie miejscowości jak Styków, Dziurów, Lipie, Godów, Kuczów a dwie interwencje dotyczyły Starachowic.

Sprawcy podpaleń muszą liczyć się z karami!

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Mity na temat wypalania traw i nieużytków.

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Pożar w Starachowicach