Urokliwa Gmina Pawłów na wyciągnięcie ręki

i

Autor: Piotr Maj/Gmina Pawłów Urokliwa Gmina Pawłów na wyciągnięcie ręki

Polecamy na pierwszy dzień wiosny: Urokliwa Gmina Pawłów na wyciągnięcie ręki [GALERIA]

2021-03-16 11:03

W Starachowicach i powiecie nie brakuje malowniczych miejsc. Czasem szukamy odległych zakątków Polski, zapominając o tych, które są na wyciągnięcie ręki. Na mapie powiatu starachowickiego mamy wiele urokliwych zakątków. Jednym z nich jest bez wątpienia gmina Pawłów. Początki miejscowości sięgają 1339 roku.

Po raz pierwszy nazwa miejscowości Pawłów „Paulow” pojawiła się w dokumentach historycznych w 1339 roku jako własność Pawła herbu Godziemba. Następnie wymienia ją Jan Długosz w XV wieku i Lustracje Województwa Sandomierskiego prowadzone w stuleciach XVI, XVII i XVIII. Początki osadnictwa i działalności człowieka na tych terenach sięgają jednak znacznie wcześniej. Potwierdziły to badania nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim. Odkryte w Pawłowie, Pokrzywnicy, Chybicach, Radkowicach, Ambrożowie, Nieczulicach, Wieloborowicach, Szeligach i Świętomarzy stanowiska osadnicze, pozostałości piecowisk dymarskich i żużla świadczą o wysoko rozwiniętej organizacyjnie działalności ludzkiej na tym terenie już na przełomie er, tj. l w. p.n.e. do IV w. n.e.

  • Pokrzywnica

Zwiedzając gminę Pawłów warto odwiedzić miejscowość Pokrzywnica. Główną częścią miejscowości jest około sześciohektarowy park, który jest pozostałością po dworskim majątku. W miejscu gdzie dawniej stał dwór, dziś znajduje się krąg na ognisko. Na fundamentach jednego z budynków gospodarczych zbudowana została szkoła. Dziś budynek stoi niezagospodarowany.

Na skraju parku, w centrum wsi , zachował się dwukondygnacyjny murowany spichlerz, który pochodzi z roku 1866. Obecnie część jego służy jako remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Pokrzywnicy, a także jako kaplica, w której w niedzielę i święta odprawiane są msze.

  • Zbiornik „Wióry”

Zwiedzając gminę Pawłów nie sposób ominąć wspaniałego zbiornika „Wióry”. Budowę zalewu rozpoczęto w 1980 roku, a ukończono w 2005 r. Podczas budowy odnaleziono tutaj szczątki dinozaurów z okresu triasu, których część znajduje się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jego powierzchnia wynosi, w zależności od poziomu wody, od 248 ha do nawet 408 ha. Celem zbiornika jest ochrona przed powodzią i wyrównanie przepływów poniżej zbiornika oraz wykorzystanie energetyczne. Wody zbiornika, bogate w różnego rodzaju ryby, są prawdziwym rajem dla wędkarzy.

  • Pawłów: Kapliczka Św. Jana

W miejscowości Pawłów, przy drodze wojewódzkiej, znajduje się kapliczka murowana z czerwonej cegły. Widnieje na niej rok wzniesienia kapliczki – 1905. Wewnątrz znajduje się drewniana polichromowana figura św. Jana, od imienia którego kapliczka bierze nazwę. Kapliczka stanowi jeden z ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała.

Życie kulturalne w gminie Pawłów w głównej mierze skupia się wokół Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie (GOKSiR). Ośrodek od 1998 r. mieści się w nowym budynku w Pawłowie nr 45. Pierwotnie zajmował wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną drewniany budynek po starym Urzędzie Gminy.

Liczne turystyczne szlaki i trasy rowerowe zachęcają do wspólnej wędrówki. Specyficzny mikroklimat, przejrzyste powietrze, jeszcze nie skażona przyroda zapewniają świetny wypoczynek i regenerację organizmu.

#MalowniczaGminaLipowa

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?