Powrót nauki zdalnej. Ogniska koronawirusa w kolejnych szkołach. Na liście ponad 200 placówek
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało raport, dotyczący liczby szkół i przedszkoli, w których obowiązuje już nauka zdalna i hybrydowa. Przypomnijmy, że jedna z tych form wprowadzana jest w przypadku potwierdzenia zakażenia COVID-19 u ucznia, wychowanka lub pracownika placówki oświatowej. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób narażonych. W wyniku tego dochodzenia podejmowana jest decyzja w zakresie zastosowania odpowiednich działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.
Jak wygląda obecnie sytuacja? Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono już w ponad 200 placówkach. A ta liczba może cały czas rosnąć.
Jak podaje MEiN, stacjonarnie w poniedziałek pracowało 15 415 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,9 proc. wszystkich. Żadne przedszkole nie pracowało zdalnie. 20 pracowało w trybie mieszanym.
W poniedziałek stacjonarnie pracowało też 14 254 szkoły podstawowe, czyli 99,1 proc. wszystkich i 7 737 szkół ponadpodstawowych, czyli 99,0 proc. Zdalnie pracowały trzy szkoły podstawowe i dwie szkoły ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 131 szkół podstawowych i 73 szkoły ponadpodstawowe.
Informacje pochodzą od kuratorów oświaty, na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek.
Tydzień temu - 20 września - stacjonarnie pracowało 15 407 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 99,9 proc. wszystkich. Cztery przedszkola pracowały zdalnie, a 19 w trybie mieszanym.
20 września stacjonarnie pracowało 14 291 szkół podstawowych, czyli 99,2 proc. wszystkich i 7744 szkoły ponadpodstawowe, czyli 99,1 proc. Zdalnie pracowały dwie szkoły podstawowe i żadna szkoła ponadpodstawowa. W trybie mieszanym pracowało 120 szkół podstawowych i 68 szkół ponadpodstawowych
Minister zdrowia zapowiedział, że nowe obostrzenia w związku z czwartą falą pandemii mogą zostać wprowadzone, gdy liczba zakażeń dziennie przekroczy 1000. We wtorek, 29 września odnotowaliśmy w kraju ponad 970 zachorowań. Tymczasem rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Jest już projekt rozporządzenia. Obostrzenia w takiej formie, jak do tej pory zostały przedłużone do 31 października. Nie oznacza to jednak, że tak zostanie. Jeśli liczba zakażeń COVID-19 zacznie rosnąć należy się spodziewać powrotu restrykcji, w tym z pewnością także przejścia uczniów na naukę zdalną lub hybrydową.