sadza

i

Autor: facebook.com/OSP Brody

Pożar postawił na nogi mieszkańców Rudnika i strażaków. Co się wydarzyło? [ZDJĘCIA]

2021-11-15 8:46

Wczoraj (14listopada) o godzinie 20.30 starachowiccy strażacy zostali wezwani do pożaru komina. Do zdarzenia doszło w Rudniku przy ulicy Górnej. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale strażacy ostrzegają - takich sytuacji będzie coraz więcej. Przypominamy: pożar sadzy może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia.

Gdy zapali się sadza w kominie należy niezwłocznie wezwać straż pożarną. Tak też zrobili mieszkańcy jednego z domów przy ul. Górnej w Rudniku. Na miejsce przyjechały jednostka JRG Starachowice i OSP Brody.

sadza

i

Autor: facebook.com/OSP Brody

Zgłoszenie po pożarze wpłynęło do nas po godzinie 20 - informuje Konrad Dąbrowski, rzecznik PSP Starachowice. Zapaliła się zalegająca sadza w kominie. Mieszkańcy domu wezwali straż, zabezpieczyli piec i opuścili mieszkanie. Na szczęście nikomu nic się nie stało - dodaje rzecznik.

sadza

i

Autor: facebook.com/OSP Brody

Sposobem na uniknięcie takiego zdarzenia jest przeczyszczenie przewodu kominowego przed kulminacją sezonu grzewczego - mówi rzecznik Dąbrowski. Doświadczenie uczy jednak, że zapłony sadzy to plaga od późnej jesieni do wiosny. Pierwsze symptomy tej narastającej fali już są zauważalne w powiecie starachowickim - dodaje.

sadza

i

Autor: facebook.com/OSP Brody

Pożar sadzy w kominie - jak go uniknąć

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

sadza

i

Autor: facebook.com/OSP Brody

Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?

  • Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
  • Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Warto pamiętać o tym nie tylko dlatego, żeby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Pożar w Starachowicach

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Quiz patriotyczny. Czy jesteś prawdziwym POLAKIEM?

Pytanie 1 z 10
W którym roku została uchwalona konstytucja 3 maja?