Ministerstwo Zdrowia uruchamia 16 szpitali koordynacyjnych, które mają koordynować walkę z koronawirusem w poszczególnych regionach kraju. Placówki te - jako szpitale koordynacyjne - będą miały więcej obowiązków, szpitale będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchem pacjentów w województwie. W gestii szpitali pozostanie koordynacja ruchu karetek czy informowanie lekarzy POZ, gdzie należy kierować pacjenta z ciężkim stanem COVID-19. W każdym szpitalu koordynacyjnym powstaną dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2.
Szpital koordynacyjny, jakie będzie miał zadania?
- przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali oraz lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej
- ruch karetek „wymazowych” i transportowych
- przekazywanie pacjentów do izolatoriów
- informowanie lekarzy POZ, gdzie należy kierować pacjenta z ciężkim stanem COVID-19
W piątek, 10 października w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim o godzinie 8.30 odbędzie się konferencja prasowa Wojewody Zbigniewa Koniusza, podczas której omówiona zostanie aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie świętokrzyskim. Wojewoda omówi także rozwiązania wdrażane w ramach przeciwdziałania rozwojowi epidemii oraz organizacji opieki dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
W czwartek, 9 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cały kraj będzie od soboty 10 października strefą żółtą. Oznacza to, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu obowiązuje od soboty każdego z nas.
Miasto Kielce i cały powiat kielecki zostają włączone do tzw.czerwonej strefy. Co to oznacza dla mieszkańców stolicy województwa?
W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki.
- - Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust
- - Ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00.
- - W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw.
- - W kinach może być 25 proc. publiczności.
- - W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób.
- - Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi.
- -Transport zbiorowy: pasażerowie mogą zajmować do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust
- -Na zakupach: obowiązkowe jest noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk
- -Zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych, zarówno w zamkniętych, jak i otwartych obiektach sportowych