Jak można się spisać?
- Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy. Przez cały czas trwania spisu można spisać się na stronie spis.gov.pl – znajdziecie tam także szczegółowe informacje na temat spisu.
- Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 możecie zadzwonić na infolinię 22 279 99 99 gdzie uzyskacie pomoc w samospisie, lub skorzystać z opcji „spis na żądanie” przez rachmistrza telefonicznego.
- Dodatkowo w trakcie spisu wdrożone będą metody pomocnicze – spis bezpośredni oraz telefoniczny. Osoba, która nie dokonała samospisu internetowego nie może odmówić przekazania danych rachmistrzowi spisowemu.
Ze względu na dynamiczną sytuację związaną z epidemią koronawiusa dodatkowe opcje spisu zostały przeniesione na maj. Dotyczy to:
- spisu telefonicznego - rachmistrz może do nas zadzwonić od 4 maja i przez telefon przeprowadzić spis metodą wywiadu,
- spisu osobistego – rachmistrz terenowy może do nas zapukać od 4 maja i przeprowadzić wywiad bezpośredni.
W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, spisy powszechne są jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach, a na ich podstawie instytucje międzynarodowe i krajowe podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Udział w spisie jest obowiązkowy - informuje Gminne Biuro Spisowe w Starachowicach.
Przy spisie powszechnym najpierw podajemy swoje dane osobowe (imię, nazwisko, nr PESEL). Następne pytania dotyczą kwestii zamieszkania. Nie tylko adresu, ale także samego budynku (np. czy jest to dom czy blok i w jaki sposób jest ogrzewany) i osób, z którymi mieszkamy.
Kolejne pytania posłużą do charakterystyki demograficzno-społecznej. Dotyczą m.in. wykształcenia, wyznawanej religii, posiadanych schorzeń czy niepełnosprawności i aktywności zawodowej. Formularz elektroniczny wsparty jest listą m.in. adresów, zawodów, rodzajów działalności, języków i wyznań, która ułatwia udzielenie odpowiedzi.
Twoje dane są bezpieczne! Dane przekazywane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego są objęte tajemnicą statystyczną, czyli są udostępniane wyłącznie w formie zbiorczej, to znaczy takiej, która uniemożliwia identyfikację konkretnej osoby. Dodatkowo, na stronie Urzędu Statystycznego w Kielcach na Respondentów czekają liczne konkursy związane z Narodowym Spisem Powszechnym. Szczegóły na portalu spis.gov.pl.