Rzepakowe pola w Świętokrzyskiem
Zazwyczaj kwitnienie rzepaku przypada na przełom kwietnia i maja. Jednak w tym roku rozpoczęło się dwa tygodnie wcześniej, bo już w połowie kwietnia.
Zdjęcia pól rzepakowych w Świętokrzyskiem
Rzepak zastosowanie
Rzepak to jedna z najważniejszych roślin oleistych na świecie, w tym najpopularniejsza w Polsce – zajmuje około 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych w naszym kraju. Z jej nasion pozyskiwany jest olej jadalny, z którego wytwarza się margarynę oraz inne tłuszcze kuchenne. To jednak niejedyne zastosowanie rzepaku – jest on także doskonałą rośliną miododajną. Ze względu na znaczną powierzchnię upraw ma bardzo duże znaczenie dla polskich pszczelarzy.
Miód rzepakowy
Kwiaty rzepaku pozostają otwarte od wczesnego rana aż do późnych godzin popołudniowych. Rzepakowy pożytek jest tak atrakcyjny dla pszczół, że chętnie korzystają one z niego także wtedy, gdy znajduje się on w znacznej odległości od ula, a w pobliżu rosną inne gatunki roślin miododajnych.
Z jednego hektara uprawy można uzyskać od 80 do 300 kg miodu. Miód rzepakowy w stanie płynnym ma charakterystyczną, jasnożółtą barwę oraz łagodny smak z wyczuwalną nutą kwiatów rzepaku. Bardzo szybko krystalizuje i wówczas jego kolor zmienia się na biały.
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy