Sensacyjne odkrycie na świętokrzyskim Ponidziu
Podczas eksploracji w rejonie pińczowskim, Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna dokonała niezwykłego odkrycia. Na światło dzienne wydobyto rzadką odmianę srebrnego denara należącego do księcia Henryka bawarskiego, bitego w mennicy w Ratyzbonie. To fascynujące znalezisko nie tylko wzbogaca naszą wiedzę o wczesnośredniowiecznym mennictwie, ale także rzuca nowe światło na polityczne i handlowe powiązania naszych ziem w X wieku. Moneta, datowana na lata 973-976, stanowi unikatowy przykład krótkiej serii denarów, a jej bliźniaczy egzemplarz opisany jest w renomowanym katalogu Moneta Radasponensi.
Pińczów. Miejsce odkrycia skarbu
Awers monety przedstawia w polu centralnym krzyż równoramienny typu greckiego z dwiema kulami w trzech narożnikach, czwarty narożnik pusty. W otoku napis: „HEMRICVS.DVX·”. Rewers z centralnie umieszczonym stylizowanym kościołem. Poniżej dachu widoczny napis RAT (znak mincerza). W otoku legenda: „REGNA CIVITAS”. Wydaje się, że jest to przykład krótkiej serii denarów bitych w latach 973-976. Bliźniaczy egzemplarz publikowany jest w katalogu Moneta Radasponensis, Bayerns Münzprägung im 9., 10. und 11. Jahrhundert, oznaczony jako Hahn Radas# 16g1 - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

i
Świętokrzyskie Ponidzie pełne tajemnic i skarbów
Odkrycie to jest tym bardziej znaczące, że region Ponidzia w ostatnich latach obfituje w podobne znaleziska, świadcząc o bogatej historii tego obszaru. Warto przypomnieć, że w 2018 roku w dolinie rzeki Mierzawy odkryto srebrnego denara Ottona III i Adelajdy Burgundzkiej. Oba te cenne zabytki trafią do zbiorów Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
Pińczów na zdjęciach
Polecany artykuł:
Przeczytaj też o Świętokrzyskim Ponidziu
Polecany artykuł: