Tak było na otwarciu pierwszego w Polsce sklepu socjalnego!

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Sklep socjalny powstanie w Starachowicach. Na półkach towary za pół ceny [GALERIA, WIDEO]

2020-12-14 11:15

Nabiał, makaron, słodycze, środki czystości, a nawet ubrania i to wszystko za pół ceny, albo i mniej! Na katowickim osiedlu Tysiąclecia powstał pierwszy w Polsce sklep socjalny. Wkrótce podobny sklep może powstać w Starachowicach. Wstępna lokalizacja sklepu dla naszego miasta została już wybrana. Wiemy jakie były ceny w Katowicach i kto będzie mógł korzystać ze sklepu socjalnego

Byłem na wizji lokalnej w celu ustalenia lokalizacji sklepu socjalnego w Starachowicach. Wstępnie punkt został wybrany z tym że trwają prace nad możliwością zaadaptowania go dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli będzie to technicznie możliwe to będzie ten punkt, jeżeli nie to znajdziemy inne miejsce. Otwarcie sklepu może nastąpić za kilka miesięcy - powiedział nam Mikołaj Rykowski prezes Fundacji Wolne Miejsce

Idea sklepów socjalnych na zachodzie znana jest od lat. Placówka otwarta w Katowicach wzorowana jest na modelu austriackim.Główną ideą sklepu socjalnego jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej poprzez umożliwienie im zrobienia zakupów w cenach do 50 proc. ich wartości rynkowej. Drugi powód, to chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i produktów spożywczych.

Rozpoczynamy ważny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce uruchamiamy sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z Fundacją Wolne Miejsce na rzecz mieszkańców Katowic – powiedział po otwarciu sklepu Marcin Krupa, prezydent Katowic.

"Spichlerz" czyli pierwszy w Polsce sklep socjalny powstał przy ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach. Już na godzinę przed otwarciem przed wejściem ustawiła się długa kolejka. Jak się okazuje, warto było czekać, bo ceny w sklepie są bardzo niskie. Np. za kostkę masła trzeba zapłacić zaledwie 2 złote, za serek topiony czy jogurt 40 groszy, natomiast swetry i ciepłe bluzy w dniu otwarcia kosztowały 10 złotych. Po odejściu od kasy katowiczanie nie ukrywali radości.

Posłuchaj jak było na otwarciu pierwszego w Polsce sklepu socjalnego:

To pierwszy tego typu sklep, ale na pewno nie ostatni.

Trwają już równolegle działania, by otworzyć kolejne sklepy m.in. w Łodzi, Warszawie, Kołobrzegu, w Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Radomiu i Starachowicach - powiedział nam prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.

Tłumy na otwarciu sklepu socjalnego na katowickim osiedlu Tysiąclecia

W sklepie socjalnym powstał także punkt kawowy – Spichlerz Caffe. Ma to być miejsce spotkań dla osób samotnych oraz w szczególności katowickich seniorów, skupionych wokół działających w mieście organizacji. Zostanie on uruchomiony w pełnym wymiarze po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią.

Żeby robić zakupy w sklepie socjalnym trzeba złożyć w MOPS-ie wniosek o wydanie dedykowanej karty.

Jednak żeby wyrobić taką kartę trzeba spełnić pewne kryteria. Dochód nie może przekraczać 200% kryterium dochodowego, czyli 1 402 zł w przypadku osoby samotnej lub 1 056 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]