Spis treści
- Sobków odzyskał prawa miejskie
- Nowe miasta na mapie Polski w 2025 roku
- Świętokrzyskie zyskało nowe miasto. Sobków
- Zdjęcia. Sobków na archiwalnych fotografiach
- Sobków. Rys historyczny
- Zabytki i atrakcje Sobkowa
- Tak świętowano w Sobkowie Nowy Rok 2025 i odzyskanie praw miejskich
Sobków odzyskał prawa miejskie
Sobków to osada położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sobków. W latach 1563–1869 posiadał prawa miejskie. 1 stycznia 2025 ponownie odzyskał status miasta.
Nowe miasta na mapie Polski w 2025 roku
Ogółem, od 1 stycznia 2025 r. na mapie Polski pojawiło się łącznie siedem nowych miast. Poza Sobkowem, do tego grona dołączyły także:
- Kazanów z woj. mazowieckiego,
- Kobylnica z woj. pomorskiego,
- Końskowola, Kurów i Wąwolnica – trzy miejscowości w województwie lubelskim
- oraz Zaniemyśl w woj. wielkopolskim.
Zmiany te zostały zawarte w „projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy”.
Świętokrzyskie zyskało nowe miasto. Sobków
Sobków to wieś położona jest na lewym brzegu Nidy. Znajduje się częściowo w obszarze Doliny Nidy, częściowo zaś na Wzgórzach Sobkowsko-Korytnickich. Występują tu złoża wapieni jurajskich, wydobywanych w kamieniołomie położonym w północnej części miejscowości.
Sobków znajduje się około 12 km na północny wschód od Jędrzejowa. 3 km na północny zachód od miejscowości, w Sokołowie Dolnym, znajduje się stacja kolejowa Sobków na linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny.
W odległości kilku kilometrów od osady, w tym także w granicach gminy, biegnie Droga ekspresowa S7 oddana do użytku pod koniec 2018 roku. Najbliższym węzłem drogowym jest Węzeł Brzegi.
Zdjęcia. Sobków na archiwalnych fotografiach
Sobków. Rys historyczny
Założycielem miasta był Stanisław Sobek, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny. Od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta. Sobków powstał na gruntach wsi Nida w jednej części należących do rodziny Sobków, w drugiej do biskupów krakowskich. Przywilej lokacyjny wydał w 1563 król Zygmunt August. Przywilej zwalniał miasto od ceł wewnętrznych, ustanawiał targ i dwa jarmarki w roku.
Pod Sobkowem znaleziono pozostałości osady kultury łużyckiej sprzed 3,5 tysiąca lat, oraz kultury przeworskiej. Wśród znalezisk są m.in. cztery szydła, wisiorek, siekiera oraz liczący 2000 lat naparstek, prawdopodobnie najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie.
Zabytki i atrakcje Sobkowa
- Zamek Rycerski w Sobkowie jest miejscem, które co roku przyciąga tysiące turystów z różnych zakątków świata. Znajduje się on w sercu Gór Świętokrzyskich. Historia zamku sięga XII wieku, kiedy to został wzniesiony przez ród Sobków. Zamek, a właściwie dwór obronny (fortalicja) położony nad brzegiem Nidy w Sobkowie wzniesiony został w latach 1560-1570 na polecenie Stanisława Sobka z Sulejowa, który był kasztelanem bieleckim, starostą małopolskim oraz podskarbim wielkim koronnym. Aktualny stan Zamku Rycerskiego w Sobkowie jest imponujący. Pomimo upływu czasu i zniszczeń, które dotknęły budowlę, zachowało się wiele charakterystycznych elementów architektonicznych.
- Kościół parafialny pw. św. Stanisława, wzniesiony na początku lat 60. XVI wieku przez Stanisława Sobka z Sułowa jako zbór kalwiński. W latach 1561–1566 funkcję kaznodziei pełnił tu Jan Pokrzywnica. Ok. 1570 syn fundatora, Stanisław Sobek, przekazał świątynię kościołowi katolickiemu. Budowla wzniesiona została na planie krzyża.
źródło: Wikipedia, Fotopolska.eu. , swietokrzyskie pro