Zdjęcie

i

Autor: Wiesława Paluch

ciekawostka

Starachowice. Na zdjęciu z 1943 roku rozpoznała matkę

2024-09-13 8:26

Wiesława Paluch, wieloletnia mieszkanka Starachowic podczas wystawy "Dawny Wierzbnik" rozpoznała na jednej ze starych fotografii swoją matkę. Zdjęcie wykonane zostało w 1943 roku i przedstawia rodzinę Pani Wiesławy udającą się dorożką na ślub. Wystawę przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.

Rynek Dawnego Wierzbnika

"Rynek dawnego Wierzbnika" to tytuł wystawy przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Została ona zaprezentowana mieszkańcom miasta (05.06) na placu Rynku. Na planszach można zobaczyć stare fotografie  poukładane tematycznie: "Miejsce handlu", "Sklepy i sklepiki", "Austeria", "Centrum administracyjne", "Miejsce zgromadzeń publicznych", czy "Przebudowa Rynku w latach 60." .

Wiesława Paluch ze Starachowic na jednej z fotografii rozpoznała matkę

Podczas wystawy udało nam się spotkać wieloletnią mieszkankę Starachowic, Wiesławę Paluch która na jednej ze starych fotografii rozpoznała swoją rodzinę. Co prezentuje zdjęcie i kiedy została wykonane?

Zdjęcie zostało zrobione w 1943 roku - opowiada nam Pani Wiesława. To moja rodzina, a dokładnie mama, jej starsza siostra i szwagier. Wracają ze ślubu w Trójcy Świętej. To był ślub starszej siostry mojej mamy, czyli Ireny Jóźwik i Bronisława Jamskiego.

Zdjęcia. Wierzbnik na archiwalnych fotografiach

Dawny rynek w Wierzbniku wspomina 80-letnia mieszkanka Starachowic Aniceta Nowak

Aniceta Nowak

Wierzbnik. Wystawa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic

Wierzbnik w źródłach jest opisany w języku rosyjskim, dlatego jest tak mało publikacji na ten temat - mówi Adam Brzeziński, prezes TPS. Historia tego miejsca czeka na historyków, którzy kiedyś o wielu barwnych historiach z przeszłości tego miejsca opowiedzą. My przygotowaliśmy 10 plansz, na których chcieliśmy pokazać jakie znaczenie, jakie funkcje pełnił Rynek Wierzbnika. 

Spacery edukacyjne po dawnym Rynku

Wystawa była także wstępem do cyklu spacerów edukacyjnych po dawnym Rynku w Wierzbniku, które odbędą się w kolejne wrześniowe weekendy. Spacery mają na celu ukazanie historii miejsca, ale także interaktywne wprowadzenie uczestników w świat dawnych funkcji rynku. Przewodnikami będą doświadczeni lokalni historycy, którzy opowiedzą o historii tego miejsca, ale także umożliwią uczestnikom sprawdzenie swojej wiedzy poprzez quiz na zakończenie każdej trasy. Dla tych, którzy wykażą się największą wiedzą, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic przygotowało specjalne nagrody – publikacje książkowe dotyczące lokalnej historii.

Wierzbnik. Historia

Wierzbnik to mieszkaniowa część miasta Starachowic (woj. świętokrzyskie), stanowi historyczną starówkę miasta, dawniej (1624–1870 i 1916–1939) odrębne miasto.

Miasto Wierzbnik zostało założone w 1624 r. przez opata Bogusława Radoszewskiego z klasztoru świętokrzyskiego. Król Zygmunt III Waza nadał miastu prawo magdeburskie, targi tygodniowe i trzy jarmarki rocznie.

Test wiedzy o Starachowicach 2024
Pytanie 1 z 13
Powierzchnia miasta liczy blisko 32 km kwadratowe. Jaką część tego obszaru zajmują zabudowania i tereny zurbanizowane?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy