Archiwalne zdjęcia Starachowic

i

Autor: facebook.com/Starachowice - zdjęcia sprzed lat

historia

Starachowice. Tak miasto nad Kamienną wyglądało w dawnych czasach

2024-12-11 8:08

Starachowice to miasto nad Kamienną w województwie świętokrzyskim. Słynne przede wszystkim z produkcji samochodów ciężarowych STAR. Dziś chcemy zabrać Was w małą podróż do przeszłości tego urokliwego miejsca. Zobaczcie, jak Starachowice prezentował się w dawnych czasach. W galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia miasta.

Starachowice. Miasto w regionie świętokrzyskim

Starachowice to miasto w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu starachowickiego. Miasto położone jest na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej i jest otoczone rozległymi lasami – pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.

Starachowice. Rys historyczny

W miejscu obecnych Starachowic istniała kuźnica, dzierżawiona w XVI wieku przez Starzechowskich, stąd prawdopodobnie nazwa miejscowości. Obok kuźni na terenie obecnego miasta istniało miasto Wierzbnik (dziś stanowiący najstarszą, zabytkową część Starachowic).

Do 1817 r. osada stanowiła własność zakonu cystersów z Wąchocka, którzy w 1789 r. zbudowali tu wielki piec. W 1815 r. hutę przejął rząd Królestwa Polskiego. W I połowie XIX w. Starachowice stały się największym ośrodkiem przemysłu metalowego Królestwa Polskiego, częścią tzw. Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. 

W 1948 roku w Starachowicach utworzono Fabrykę Samochodów Ciężarowych „Star” im. Feliksa Dzierżyńskiego. FSC „STAR” przez lata była głównym pracodawcą w mieście, zatrudniała ponad 20 tysięcy robotników. To dzięki niej Starachowice dynamicznie się rozwinęły i rozbudowały, powstały liczne osiedla mieszkaniowe o wysokim standardzie. Miasto było ważnym ośrodkiem motoryzacyjnym w PRL.

Starachowice na archiwalnych zdjęciach. Galeria

Najważniejsze zabytki Starachowic

  • Zespół zakładu wielkopiecowego z XIX w.
  • Starachowicka Kolej Dojazdowa (Wąskotorowa)
  • Cmentarz żydowski, jeden z największych w regionie, powstał pod koniec XIX wieku i funkcjonował do 1946 roku
  • Urządzenia hydrotechniczne – tama i przepust z II połowy XIX w. w dzielnicy Michałów
  • Zwarty zespół zabudowy mieszkalnej i usługowej z okresu międzywojennego, obejmujący dom dyrektora zakładów zbrojeniowych (Pałacyk), budynek nadleśnictwa obecnie w użytkowaniu Związku Harcerstwa Polskiego, dom kultury, kolonię urzędniczą i kolonię robotniczą.
  • Cenny drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych spłonął w latach 80. XX w. Z kościoła ocalały malowane temperą na desce obrazy autorstwa Zofii Baudoin de Courtenay.

Archiwalne zdjęcia kościoła (spłonął w latach 80. XX )przy ulicy Radomskiej w Starachowicach

Starachowice Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz. Dawne Starachowice. Rozpoznasz miejsca ze zdjęć?
Pytanie 1 z 14
Ten budynek znajduje się przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Czyja to siedziba obecnie?
 Quiz. Dawne Starachowice. Rozpoznasz miejsca ze zdjęć?
Drogowskazy
Kim są ruinersi? DROGOWSKAZY