Papamobile

i

Autor: facebook.com/ Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowciach

papamobile starachowice

Starachowicki Papamobile. 45 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

2024-06-01 16:31

Pamiętacie pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku i pojazd, jakim się wtedy poruszał? Oczywiście mowa o Papamobile, który został zbudowany w 1979 roku przez starachowicką FSC oraz warszawski PIMOT. Replikę Stara 660 M2 papamobile, posiada obecnie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będziecie mogli go podziwiać na placu przed kościołem p.w. Wszystkich Świętych.

45 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Prezentacja Papamobile

2 czerwca przypada 45 rocznica początku pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - czytamy na fanpage Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wizyta papieska trwała od 2 do 10 czerwca 1979 roku stając się wstępem do "odnowy oblicza tej ziemi". Nieodłącznym obrazem tamtych dni jest wyjątkowy Star 660 M2 papamobile, którego replikę posiada nasze muzeum. Z okazji rocznicy będzie można zobaczyć papieski samochód przed kościołem p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach w niedzielę 2 czerwca w godzinach 8.00-13.00. Obecność papamobile jest warunkowana sprzyjającymi warunkami pogodowymi - piszą muzealnicy.

Papamobile

i

Autor: facebook.com/ Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowciach

Papamobile - Historia

Historia produkcji, potem kasacji a następnie rekonstrukcji pierwszego "polskiego papamobile", to niemalże gotowy scenariusz filmu szpiegowsko-detektywistycznego. Otóż papież zażyczył sobie przed pierwszą pielgrzymką do Polski, że chciałby poruszać się po kraju "polskim" samochodem.

Z jednej strony był to akt ogromnego uznania dla rodzimego przemysłu motoryzacyjnego, z drugiej zaś - wielkie wyzwanie dla wszystkich pracujących przy tym projekcie. Wreszcie w kwietniu 1979 roku zlecenie na papamobile dostał Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie. Szefowie przedsięwzięcia zdecydowali, że samochód wykonają na podwoziu Stara 660, który królował na polskich drogach w owym czasie.

Czasu było niewiele, bo zaledwie 1,5 miesiąca, a potrzebne były dwa egzemplarze. Fabryka Samochodów Ciężarowych Star stanęła na wysokości zadania, mimo iż była inwigilowana przez peerelowskie służby, a cała akcja toczyła się pod tajnym kryptonimem "JP II". W Starachowicach powstały zatem dwa auta - "aktor" i "dubler", który w razie awarii miał zastąpić oryginał, ale ostatecznie nie musiał nawet opuszczać Starachowic - STAR 660 spisał się bez zarzutu!

Co stało się z papamobile po zakończeniu pielgrzymki?

Władze PRL postanowiły zniszczyć oba egzemplarze, by po papieskiej wizycie w ojczyźnie nie została przypadkiem żadna trwała pamiątka. Natomiast w 2006 roku grupa pasjonatów podjęła się budowy repliki, a do akcji przyłączyło się m.in. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Pomocą służyli ludzie, którzy pracowali przy budowie papamobile 27 lat wcześniej - udało się zdobyć wzory tkanin, odtworzono baldachim i parasole, znaleziono identyczne siedzenia, w czym pomógł PKS w Ostrowcu Św. S.A , czy firma z Wąchocka szyjąca pokrowce.

Wreszcie w 2008 roku prace nad repliką dobiegły końca i w czerwcu pojazd został poświęcony przez arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. Dziś ten słynny papamobile jest w stałej ekspozycji starachowickiego muzeum, a czasem wyrusza na nowe „pielgrzymki”, uświetniając swoją obecnością różne uroczystości m.in. w Sanktuarium Kałków - Godów, Ostrowiec Świętokrzyski, Kraków PL czy Miasto Stołeczne Warszawa.

źródło: Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Test wiedzy o Starachowicach 2024

Pytanie 1 z 13
Powierzchnia miasta liczy blisko 32 km kwadratowe. Jaką część tego obszaru zajmują zabudowania i tereny zurbanizowane?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy