Starachowicki szpital liderem rankingu "Rodzić po ludzku"
Załoga Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego z Salą Porodową oraz Neonatologicznego przykłada szczególną wagę do tworzenia więzi i bliskości matki z dzieckiem od pierwszych chwil jego życia. Kontakt „skóra do skóry” jest prowadzony nie tylko po porodzie siłami natury, ale także po cięciu cesarskim. Możliwość kangurowania mają również ojcowie. Starania zespołu w tym zakresie zostały już docenione przyznaniem w 2022 roku Certyfikatu „Szpital Przyjazny Kangurom”, jako jedynemu Szpitalowi w województwie świętokrzyskim. Teraz dołącza kolejny Certyfikat - Złoty medal w rankingu „Maluchy na Brzuchy 2023”.
Do pozytywnych skutków kontaktu „skóra do skóry” należy przede wszystkim tworzenie rodzicielstwa bliskości. „Kangurowanie” ma wpływ na stabilizację gospodarki hormonalnej dziecka i matki - zmniejsza poziom stresu i hormonów stresu, przeciwdziała depresji poporodowej i wspiera karmienie piersią. Ponadto stabilizuje temperaturę ciała noworodka oraz przyczynia się do budowania odporności poprzez „zasiedlenie” go bakteriami ze skóry matki.
To zasługa nie tylko załogi, która zachęca matki i ojców do bezpośredniego kontaktu z noworodkiem niezależnie od rodzaju porodu, ale przede wszystkim kobiet, które pozytywnie oceniły nasz podmiot leczniczy.
Ranking #MaluchyNaBrzuchy powstaje na bazie odpowiedzi udzielanych przez kobiety w ankiecie „Głos matek” (z lat 2021 – 2023 zebranych w sierpniu 2023 roku). Jest ona dostępna na portalu gdzierodzic.info prowadzonym przez Fundację Rodzić po Ludzku, w którym Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach również góruje w rankingu Szpitali zajmując pierwsze miejsce - informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik szpitala Starachowice.
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy