Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom.
Podczas interwencji żołnierze z kieleckiego Centrum podjęli i zabezpieczyli:
-
Pocisk artyleryjski kal. 120 mm-2szt.
-
Pocisk artyleryjski kal. 105 mm-13szt.
-
Pocisk artyleryjski kal. 76 mm-87 szt.
-
Elementy pocisków artyleryjskich-17szt.
Podjęte przedmioty będą przewiezione na poligon w Nowej Dębie gdzie będą zniszczone. Na terenie województwa świętokrzyskiego w każdym roku saperzy interweniują ponad 300 razy, zabezpieczając tysiące przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Dzięki ich służbie, szybkiej reakcji i profesjonalizmowi mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpiecznie - informują saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.
UWAGA! Po znalezieniu niewybuchu, niewypału, bomby itp. prócz powiadomienia Garnizonowej Grupy Rozminowania w celu ochrony ludzi powiadomić policję tel.: 997
Informując w/w organa należy:
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
- określić co zostało znalezione, wygląd , ogólne gabaryty , ilość
- podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku
Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]