Start sezonu Starachowickie Klasyki

Start sezonu starachowickich klasyków: Święto motoryzacji w sercu przemysłowej historii miasta

2025-05-12 7:28

W niedzielę, 11 maja, miłośnicy zabytkowych pojazdów z całego regionu zgromadzili się w Starachowicach, by oficjalnie rozpocząć sezon. Wydarzenie, które tradycyjnie odbyło się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, przyciągnęło około 120 pojazdów. Wstęp na zlot był bezpłatny.

Początek sezonu 2025 "Starachowickie Klasyki"

Muzeum Przyrody i Techniki to miejsce o szczególnym znaczeniu dla tego typu wydarzeń. Jak podkreśla dyrektor muzeum, Paweł Kołodziejski, to "najlepsze miejsce do prezentowania starych aut dlatego, że jesteśmy w sercu industrialnych motoryzacyjnych Starachowic". Starachowice, dzięki zakładowi wielkopiecowemu, który dał początek fabryce produkującej samochody ciężarowe po II wojnie światowej, są uważane za "stolicę polskiej motoryzacji". Muzeum jest "bazą zlotu i wyjątkowym miejscem, które towarzyszy nam od samego początku".

Grupa "Starachowickie Klasyki"

Grupa "Starachowickie klasyki" nieustannie się rozrasta, przyciągając "coraz więcej nowych, nowych zainteresowanych". Pasje jej członków "wychodzą dużo dużo dalej niż powiat Starachowicki". Spotkanie 11 maja było zlotem, który oficjalnie rozpoczyna sezon dla lokalnych "miłośników motoryzacji, którzy tu stacjonują, tu mają swoje auta, tutaj się spotykają i w tym gronie właśnie w naszym powiecie dzielą swoje pasje". Prowadzący spotkanie Michał Kucy reprezentujący grupę Starachowickie klasyki, poinformował, że na placu pojawiły się "pojazdy wszelakie. Od maluszków po mustangi, a także kilkanaście motocykli i motorowerów". 

Dyrektor Paweł Kołodziejski dzielił się także osobistymi wspomnieniami związanymi z polską motoryzacją, mówiąc o rowerze swojego taty marki Romet, a także o swoim własnym rowerze Domino, wyprodukowanym w krajowych zakładach, który otrzymał na pierwszą komunię 40 lat temu. Wspomniał, jak wspaniała była polska produkcja i wyraził żal, że nie zachował swojego Domino, by móc go dziś zaprezentować. Te osobiste historie podkreślają głębszy sentyment do dawnych pojazdów, który jest ważnym elementem tego typu zlotów

Wydarzenie to stanowi również przedsmak większego święta motoryzacji. Przed nami 11. Legenda STARa, określana jako "wyjątkowe święto wszystkich fanów motoryzacji nie tylko w naszym powiecie, ale w całym kraju i poza jego granicami". To wydarzenie, organizowane przez Powiat Starachowicki, odbędzie się również w Muzeum Przyrody i Techniki, tradycyjnie w końcówce sierpnia - dodaje Dyrektor Paweł Kołodziejski

Zlot "Starachowickich Klasyków" udowodnił, że pasja do zabytkowej motoryzacji w Starachowicach jest żywa i ciągle przyciąga nowych entuzjastów, czerpiąc z bogatej, przemysłowej historii regionu. Pasja do zabytkowych aut to coś więcej niż tylko hobby. To fascynacja historią motoryzacji, designem minionych epok i unikalną mechaniką. Środowisko entuzjastów tworzy społeczność dzielącą tę miłość, wymieniającą wiedzę, organizującą zloty i dbającą o zachowanie motoryzacyjnego dziedzictwa. To także podziw dla rzemiosła, inżynierii i estetyki, które przetrwały próbę czasu.

Serdecznie zapraszamy do powiatu starachowickiego na kolejne wydarzenia

Starachowice Radio ESKA Google News
Quiz. Dawne Starachowice. Rozpoznasz miejsca ze zdjęć?
Pytanie 1 z 14
Ten budynek znajduje się przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Czyja to siedziba obecnie?
 Quiz. Dawne Starachowice. Rozpoznasz miejsca ze zdjęć?