Łagów - województwo świętokrztyskie
Łagów położony jest w Górach Świętokrzyskich, na wschodnim krańcu Padołu Kielecko-Łagowskiego. Na południe od Łagowa rozciąga się Pasmo Orłowińskie. W kierunku północno-zachodnim znajduje się Wał Małacentowski i Pasmo Bielińskie. Miasto przecina rzeka Łagowica.
Pierwsze wzmianki o Łagowie pojawiły się już w XI wieku. Jak podaje Jan Długosz w swoich kronikach, w 1086 r. Władysław Herman za wstawiennictwem żony Judyty podarował wieś kapitule kujawskiej, która urządziła w niej siedzibę kasztelana (prawdopodobnie istniał tu zamek, ale do dziś nie zachowały się żadne jego ślady. W odległości ok. 2,5 km od Łagowa na południowy wschód we wsi Nowy Staw znajduje się „wzgórze Zamczysko”. To właśnie na tym wzgórzu miała mieścić się dawna lokacja Łagowa.
Łagów. Zdjęcia
Łagów. To najszybciej zaludniające się miasteczko w Świętokrzyskiem
Łagów jest miastem, które może pochwalić się największym przyrostem naturalnym w całym Świętokrzyskiem, wynoszącym 2,3 na 1000 mieszkańców.
Przyrost naturalny jest jednym z najważniejszych wskaźników demograficznych. Odnosi się do różnicy pomiędzy liczbą urodzeń a liczbą zgonów w danym okresie czasu. Współczynnik przyrostu naturalnego mówi nam o tym, czy populacja wzrasta czy zmniejsza się.
Jeśli liczba urodzeń jest większa niż liczba zgonów, to mówimy o dodatnim przyroście naturalnym, czyli populacja rośnie. W Świętokrzyskiem są tylko trzy miejscowości, gdzie przyrost naturalny jest dodatni:
- Łagów - 2,3
- Daleszyce - 1,8
- Morawica - 1,0
Polecany artykuł:
Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy
Listen on Spreaker.