Grodzisko w Stradowie

i

Autor: Kadry na luzie

Ciekawostki

Świętokrzyskie Grodzisko w Stradowie. Musisz zobaczyć choć raz

2024-05-04 19:49

Grodzisko w Stradowie jest największym w Polsce wczesnośredniowiecznym założeniem obronnym. Jest ono położone na wzgórzu, ma kształt podkowy, a jego wały otoczone są suchą fosą. Razem z podgrodziami, Grodzisko obejmowało obszar około 25 ha. "Polskie Shire. Hobbita mogliby tu kręcić" - komentują internauci zdjęcia wykonane w tych okolicach przez "Kadry na luzie". Zobaczcie sami!

Świętokrzyskie: Grodzisko w Stradowie

Grodzisko w Stradowie – wczesnośredniowieczne grodzisko w województwie świętokrzyskim, położone w połowie drogi między Chrobrzem a Skalbmierzem.

Największe grodzisko w Polsce. Powstanie grodu istniejącego od VIII – X wieku należy wiązać z państwem Wiślan. Grodzisko położone na wzgórzu w odległości około 750 m od wsi Stradów, ma kształt podkowy, a jego wały otoczone suchą fosą osiągają wysokość do 18 m. Razem z podgrodziami obejmowało obszar około 25 ha.

Ze szczytu grodziska przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczne są Beskidy.

Grodzisko w Stradowie

Stradów leży w południowej części województwa świętokrzyskiego w powiecie kazimierskim, gmina Czarnocin.

Historia Grodziska

Stradów był ważnym grodem plemienia Wiślan. Służył on wtedy w razie obcego najazdu jako refugium – miejsce schronienia okolicznej ludności, często z całym swym dobytkiem. Z tego okresu na pewno pochodzą podgrodzia. Zbudowano je w IX lub nawet VIII w. Gród właściwy – Zamczysko, według obecnego stanu wiedzy, powstał później - w 2. poł. X w., ale na jego terenie istniała wcześniej osada otwarta.

Po pożarze w poł. XI w., gród nie został już jednak odbudowany. Zapewne powoli tracił na znaczeniu na rzecz znajdującego się w pobliżu ośrodka w Wiślicy.

(źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/stradow-kompleks-osadniczo-obronny)

Dziś Grodzisko Stradów  jest cenną pamiątką historii, ale także wspaniałym miejscem do fotografowania. Za udostępnienie zdjęć z tego magicznego zakątka ziemi świętokrzyskiej dziękujemy Kadry na luzie.

Quiz. Rozpoznaj miasto województwa świętokrzyskiego po opisie

Pytanie 1 z 20
To świętokrzyskie miasteczko jest najmniejsze w Polsce

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy