Spis treści
- Co robić zimą w Świętokrzyskiem? Mamy wiele atrakcji
- Świętokrzyskie. Gdzie w grudniu na weekend?
- TOP 6. Zimowe atrakcje w Świętokrzyskiem
- Numer 1. Bałtów Wioska Świętego Mikołaja
- Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie. Zdjęcia
- Numer 2. Muzeum zegarów w Jędrzejowie
- Zdjęcia. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
- Numer 3. Góry Świętokrzyskie
- Zdjęcia. Góry Świętokrzyskie w zimowej scenerii
- Numer 4. Oblęgorek i pałacyk Sienkiewicza
- Zdjęcia. Oblęgorek
- Numer 5. Staszów. Muzeum Bombki
- Zdjęcia. Bombki ze Staszowa
- Numer 6. Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu
- Zdjęcia. Wąwóz Królowej Jadwigi
Co robić zimą w Świętokrzyskiem? Mamy wiele atrakcji
Świętokrzyskie to bardzo atrakcyjny region dla turystów. Zimą także mamy wiele ciekawych atrakcji. Prawie cały region świętokrzyski położony jest w lewobrzeżnej części dorzecza Wisły. Leży w obrębie Wyżyny Małopolskiej, na obszarze obejmującym Wyżynę Kielecką, Nieckę Nidziańską oraz wschodnią część Wyżyny Przedborskiej. Obszar województwa jest wysoce zróżnicowany pod względem ukształtowania powierzchni i mieści się w przedziale wysokościowym od 143,0 m n.p.m. do 612,0 m n.p.m. Najważniejszy element morfologiczny stanowią Góry Świętokrzyskie z ich najwyższym szczytem Łysicą.
Świętokrzyskie. Gdzie w grudniu na weekend?
Dziś podpowiadamy Wam jak aktywnie, ciekawie spędzić grudniowy weekend w regionie świętokrzyskim. Wytypowaliśmy 6 miejsc, gdzie możecie wybrać się na wycieczkę z całą rodziną i z dziećmi. Zajrzymy do Jędrzejowa, Bałtowa i w Góry Świętokrzyskie.
TOP 6. Zimowe atrakcje w Świętokrzyskiem
Numer 1. Bałtów Wioska Świętego Mikołaja
Czas przedświąteczny nabiera jeszcze większej magii dzięki Wioskom Świętego Mikołaja. W 2024 roku można udać się z całą rodziną w urokliwe miejsca, gdzie najmłodsi mogą spotkać Mikołaja, pomóc elfom w pracach czy po prostu delektować się świątecznym nastrojem. W Świętokrzyskiem Wioska Świętego Mikołaja jest dostępna w Bałtowie. Otwarcie wioski nastąpiło 30 listopada.
Wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie. Zdjęcia
Numer 2. Muzeum zegarów w Jędrzejowie
Tu pojęcie "czasu" nabiera szczególnego znaczenia. W Jędrzejowie w Muzeum im. Przypkowskich znajduje się największa w Polsce i trzecia na świecie, po Chicago i Oxfordzie - kolekcja zegarów słonecznych. W zbiorach Muzeum znajduje się ponad 600 eksponatów. Muzeum zegarów im. Przypkowskich znajdziecie w dwóch zabytkowych kamieniczkach z XVIII wieku na jędrzejowskim rynku. Muzeum posiada bogate i zróżnicowane zbiory setek zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych, rozmaite przyrządy do mierzenie czasu: klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne a także przyrządy astronomiczne.
Zdjęcia. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Numer 3. Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie (342.34) to zrębowy, niski łańcuch górski w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Agata (614 m n.p.m.) wschodni wierzchołek Łysicy w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie.
Zdjęcia. Góry Świętokrzyskie w zimowej scenerii
Numer 4. Oblęgorek i pałacyk Sienkiewicza
W niewielkiej świętokrzyskiej wiosce znajdziecie nie lada perełkę. Mowa o miejscowości Oblęgorek, bo tam właśnie znajduje się pałac Henryka Sienkiewicza, który ze składek ufundowało mu społeczeństwo polskie z okazji 25-lecia pracy literackiej. Teraz pałacyk przeszedł remont i jest dostępny dla zwiedzających.
Zdjęcia. Oblęgorek
Numer 5. Staszów. Muzeum Bombki
Dziś zaglądamy do małego, świętokrzyskiego miasteczka gdzie powstają jedne z najpiękniejszych ozdób choinkowych. Jest smok w butach, flaming czy Mikołaj. Zaglądamy do Staszowa, tam znajdziemy Muzeum Bombek. Bombki ze Staszowa znane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Są to ręcznie zdobione ozdoby choinkowe, które wyróżniają się niepowtarzalnym designem.
Zdjęcia. Bombki ze Staszowa
Numer 6. Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu
Sandomierskie wąwozy to niezwykle malownicze zielone enklawy, które wdzierają się między tworzone tu od wieków ręką ludzką budynki.Najbardziej znany z nich (i przez wielu uważany za najpiękniejszy) to Wąwóz Królowej Jadwigi. Znajdziecie go między dwoma wzgórzami - świętojakubskim i świętopawelskim.
źródło: Wikipedia, Swietokrzyskie Travel, swietokrzyskie pro, UG Staszów